WordPress veya farklı alt yapıya sahip sitelerin her zaman hızlı açılması gerekmekte çünkü hız SEO tekniklerinin en önemli faktörlerinden birisi haline gelmiştir. Google, Page Speed Güncellemesinde mobil ve masaüstü sitelerin hızlı açılması gerektiğini vurgulamıştı. Siteniz hızlı açılmıyorsa Google güncellemesinden eksi puan alabilir aynı zamanda sitenize gelen kullanıcıları çok daha hızlı şekilde kaybedebilirsiniz.

Sitenize gelen kullanıcıları kaybetmemek adına sitenizin hızlı tepki vermesi gerekiyor.

4 Adımda WordPress Site Hızlandırma Teknikleri

1 ) WP Fastest Cache Eklentisi Kurun

WordPress Fastest Cache eklentisiyle yazı, sayfa ve kategori gibi elementlerin ön belleklerini hızlı şekilde temizleyebilirsiniz. Bir diğer güzel özelliği ise Css ve Html dosya boyutlarını minimum seviyeye indirerek sitenizin hızlanmasını sağlamaktadır.

Eklentiyi kurduktan sonra Cache ayarlarından dil bölgesini Türkçe seçtikten sonra tüm maddeleri işaretleyip kaydet demeniz yeterlidir. Daha sonra top bar kısmında yer alan Clear Cache kısmından ‘Delete Cache and Minified CSS/JS‘ kısmına tıklayıp sıfırlayınız.

2 ) Gereksiz Eklentileri Silin

WordPress paneli üzerinden Eklentiler > Yüklü Eklentiler bölümünü açınız. Merak etmeyin amaç sadece gereksizleri iptal etmek ve kaldırmak. Eklentiler doğrudan temanıza müdahale ettiği için yer kaplama olayı diğer dosyalara göre yüksektir..

Kullanmadığınız veya ihtiyaç duymadığınız eklentileri önce durdurun daha sonra silme işlemini yapmanız gerekmektedir.

WordPress Eklenti Ayarları

3 ) Kullanmadığınız Temaları Silmeniz Gerekiyor

WordPress sitenizde birden fazla tema olabilir. Fakat kullandığınız tema bir tanesi olmasından dolayı diğer temalara ihtiyaç duyulmamaktadır. Kullanmadığınız ve demo kurulumdan kalan WordPress temalarını kaldırmanız gerekmektedir.

FTP veya WordPress paneli üzerinden eski kullanmadığınız temaları silmeniz gerekmektedir.

WordPress Eski Temalar

4 ) Görsel Sıkıştırması

Sitenizde yer alan görseller neden önemli biliyor musunuz? Çünkü her sayfada ortalama 3 adet görsel olmasından dolayı görsellerin sayısı oldukça fazla damlaya damlaya göl olur sözü tam buraya uymaktadır.

sağ ok  Görsel Optimizasyon Teknikleri

Görselleri hızlıca sıkıştırabilirsiniz. WordPress alt yapısı için görsel sıkıştırma eklentileri bulunmaktadır. Fakat manuel olarak sıkıştırmak istiyorsanız bir çok araç bulunmaktadır.

sağ ok  WordPress SEO Ayarları

[Toplam:1    Ortalama:5/5]