WordPress SEO ayarları ve teknikleri konusunda diyebileceğim bir çok konu var ama en önemli kriterleri sizler için listelemek istedim. WordPress SEO çalışmaları için en uygun alt yapıdır. Evet arkadaşlar fazla lafı uzatmadan WordPress SEO nasıl yapılır, hemen başlayalım.

1 ) SSL Sertifikası Almadınız Mı?

protokol kontolü

Google, geçtiğimiz aylarda SSL Sertifikası için bir günceleme duyurmuştu. 2018 Temmuz ayından itibaren SSL sertifikasına sahip olmayan sitelerin arama sonuçlarında geri planda olacağını duyurmuştur. SSL Sertifikası bağlı olduğunuz sunucu firmasında alabilirsiniz.

sağ ok SSL Sertifikası Kurulduktan Sonra Yapılması Gerekenler?

2 ) WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Kullanıcılar ve arama sonuçları için en uygun bağlantı şekili ‘ Yazı İsmidir.’ Arama sonuçlarına uygun olarak bağlantılarınızı ayarlayınız. WordPress panelinden Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar kısmına giriş yapınız. Daha sonra Yazı İsmi olan kısımı seçtikten sonra aşağıda bulunan Kategori Temeli: Kategori Etiket Temeli: etiket olarak doldurunuz ve kayıt ediniz.

3 ) WordPress Temaları

Eski ve gereksiz yani kullanmadığınız temalardan neden kurtulmuyorsunuz?

Aman kim uğraşacak demeyin!

Sitenizin kullanıcılara daha hızlı sonuç sergilemesi için yüklerin hepsini atmanız gerekmektedir. Görünüm > Temalar kısmında yer alan kullanmadığınız temaların hepsini silmeniz gerekmektedir. WordPress eski temaları çok kolay şekilde silebilirsiniz. WordPress temalarının olduğu yere giriniz ve kullanmadığınız her temayı siliniz.

WordPress Eski Temalar

 

4 ) WordPress SEO Eklentileri

Evet arkadaşlar bir ev düşünün bu evi ne canlandırır tabi ki eşyalar… WordPress sitenizi ise eklentiler canlandıracaktır. WordPress SEO eklentilerini kısaca tanıtmak isterim;

WordPress Yoast SEO

Bu eklenti sayesinde sitenizin bir takım SEO düzenlemeleri yapabilir ve sayfalarınızın arama sonuçlarında düzgün sergilenmesini sağlayabilirsiniz. Kullanımı oldukça basit ve ücretsiz kısmından faydalanabilirsiniz. Hatta en güzel özelliklerinden birisi htaccess ayarlarına erişim sağlayarak gönül rahatlığı ile 301 yönlendirmesi yapabiliyorsunuz.

sağ ok  Yoast SEO 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

WP Fastest Cache

Ön belleğinizi çok rahat bir şekilde temizleyebileceğiz WordPress Fastest Cache eklentisini kesinlikle kurmanızı tavsiye ediyorum. WordPress ön bellek temizleme işleminin yanı sıra Css ve Js gibi dosyaları sıkıştırma işlemiyle minimum boyuta getirmektedir.

WordPress WP Fastest Cache Eklentisi

XML Sitemap

Site haritası eklenti sayesinde arama motoru botları site haritanızı rahat bir şekilde tarayabilir. Bu eklentiyi kurduktan sonra .com/sitemap.xml şeklinde site haritanızı kontrol ediniz. Daha sonra Search Console > Tarama > Site Haritaları kısmından Google’a göndermeniz gerekmektedir.

5 ) Google Search Console Kayıt Yaptınız Mı?

Google, Search console aracı sayesinde sitenizin sonuçlarda nasıl göründüğü ve teknik hatalarına ulaşabilirsiniz. Fakat rutin olarak kontrol etmeniz gereken SEO araçlarından bir tanesidir.

Haftada 1 defa kontrol etmenizi tavsiye ediyorum..

Search Console paneline girdikten sonra sağ tarafta yer alan Özellik Ekle kısmından 2 adımda kayıtlarınızı oluşturabilir ve 1 gün sonra artık tam olarak verilere ulaşabilirsiniz.

Search Console Https Mülkü

6 ) Site İçi Link İnşası

Google geçtiğimiz günlerde güncelleme duyurmuştu bu güncellemenin yanı sıra en önemli nokta olan Site İçi Link İnşasını belirtmişti. Sayfalar arasında köprü kurmak ve güç aktarımlarını sağlamak adına site içi linkleme yapınız.

Site İçi Link İnşası Oluşturuyor Musunuz? 

Heyyy, oluşturmuyorsanız kesinlikle tavsiye ediyorum fakat burada en önemli noktalardan bir tanesi içerik ve içeriğin alakalıdır.

Varsayalım ki;

Internal Link

SSL Sertifikasının SEO için önemini anlatan bir yazınız var fakat makale içerisinde Title etiketi cümlesi geçmektedir. Siz bu title etiketinden cümlesinden konu dışında bir sayfaya bağlantı verirseniz gereksiz ve alakasız olabilmektedir.

SSL Sertifikasının SEO için önemini anlatan makaleden SSL Nasıl Kurulur? isimli yazınıza link çıkışı sağlıyorsanız işte şimdi başardınız! 

Makalenin uzunluğu ve içeriğine göre birden fazla link çıkışı yapabilirsiniz fakat her kelimeden sık sık ardı ardına link çıkışlarını yapmayınız.

 

7 ) Site Hızını Arttırma

Evet arkadaşlar hür dikkat etmeniz ve üzerinden gerçekten çalışmalar yapmanız gereken en zevkli konuya gelmiş bulunmaktayız. Google, Mobil ve Masaüstü versiyonlarını ayrı tuttuğu için her iki yapınında hızı ve optimizasyon önerileri farklı olabilmektedir.

Sitenizin hız ve optimizasyonlarını Google PageSpeed Insights aracı ile öğrenebilirsiniz.

Site Hızı Nasıl Arttırılır? 

Site hızını arttırabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. WordPress alt yapısını kullanıyorsanız site hızını arttırma işlemleriniz biraz daha kolaydır. Haydi o zaman adım adım sayfa açılış hızını arttırma yöntemlerini uygulayalım.

1 ) WordPress Kullanılmayan Temaları Silmek

WordPress kurduktan sonra sizlere demo olarak 4 adet tema kurmaktadır. Fakat siz asıl temanızı tercih ettikten sonra geri kalanları temaları silmeniz sitenizin performans artışına etki sağlayacaktır. WordPress panelinden Görünüm > Temalar kısmından diğer kullanmadığınız temaları silmenizi tavsiye ediyorum.

2 ) WordPress Eklenti Kaldırmak

Eklentiler kısmından kullanmadığınız tüm gereksiz eklentileri kaldırmanız halinde dosya boyutunda genişlik artacaktır.

3 ) WP Fastest Cache Eklentisi Kurmak

WordPress alt yapısının en güzel ve en faydalı eklentilerinden bir tanesi WP Fastest Cache eklentisidir. Bu eklentiyi kurmanız halinde ön belleğinizi otomatik olarak temizleyerek mobil ve masaüstü sürümlerinizde kullanıcıların rahat gezinmesini sağlamaktadır.

WordPress WP Fastest Cache Eklentisi

4 )  Site Hızı Optimizasyon Tavsiyesi

Evet arkadaşlar yukarıda bahsettiğim olayları eğer WordPress kullanıyorsanız kesinlikle yapmanız gerekmektedir. Şimdi ise Google PageSpeed Insights aracı ile sitenizin taramasını yapmanız gerekiyor. Maksimum 2 dakika içerisinde tarama işlemi bitecektir ve bu araç sizlere optimizasyon önerilerini sunmaktadır.

sağ okGoogle PageSpeed Insights Nasıl Kullanılır?

 

5 ) Css ve Js Dosyalarını Sıkıştırma

Google PageSpeed Insights aracı ile tarama sonucunda eğer sıkıştırmanız gereken Css ve Js dosyaları bulunuyorsa bunları tamamlamanız halinde orada yer alan puan oranınız artış gösterecektir.

6 ) Görsel Optimizasyonu

Site içerisine yüklemiş olduğunuz görselleri sıkıştırmanız gerekiyor. En çok yer kaplayan dosyalar görsellerinizdir. Bunun için Görsellerinizi minimum boyuta getirmeniz gerekir.

Görsel Optimizasyon Teknikleri sağ ok

[Toplam:0    Ortalama:0/5]