Evet arkadaşlar öncesinde WordPress Nedir? kısaca bilgi aktarmak gerekirse WordPress artık bir çok kişinin kullandığı bir alt yapıdır. WordPress kurulumu yapmak ve kullanmak oldukça basit, sadece web tasarım veya yazılımcıların yapabileceği bir iş değil herkesin çok rahatlıkla kullanabileceği bir sistemdir.

WordPress açık kaynaklı yazılım olmasından dolayı herkes yeni bir özellik ekleyerek geliştirebilmektedir. WordPress devamlı güncelleme yaparak güvenliği üst düzeye çıkartmanın yanı sıra site sahiplerine alternatifler sunmaktadır.

WordPress kurulumu yapmadan önce hosting ve domain satın almış olmanız ayrıca aktif görünmesi gerekmektedir. WordPress hızlı kurulum için artık bir çok hosting firması WordPress Hosting adı altında paketler satarak sizlere kurulmuş vaziyette teslim edebiliyor fakat isterseniz sizlerde maksimum 10 dakika içerisinde kurulum yapabilirsiniz.

WordPress Nasıl Kurulur?

1 ) WordPress İndirin

WordPress resmi web sitesine giderek son güncel olan WordPress sürümünü bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor.

2 ) WordPress’i Yükleyiniz

İndirdiğiniz WordPress sürümünü cPanel veya FTP aracılığı ile sitenizin kök dizini olan public_html içerisine yüklemeniz gerekmektedir.

cPanel kontrol paneline giriniz.

Dosya yöneticisi kısmını açın.

Public_html içerisine giriniz.

Üst menüde yer alan Yükle kısmından indirdiğiniz WordPress dosyasını seçip yükleyiniz.

3 ) Veritabanı Oluşturma

Sunucuyu aldığınız site üzerinden cPanel kısmına giriş yapınız. Daha sonra MySQL Veritabanı kısmından veritabanı ve kullanıcı oluşturmanız gerekmektedir.

Oluşturduğunuz bilgileri unutmayın kurulumda kullanacaksınız.

4 ) WordPress Kurulumu

Yükleme tamamlandıktan sonra alan adınızı tarayıcı üzerinde açınız ve karşınıza WordPress kurulum bölümünün gelmesi gerekmektedir.

Kurulum başladıktan sonra karşınıza Veritabanı ismi, kullanıcı adı, şifre, veritabanı sunucusu ve tabloya ön ek kısmı gelmektedir.

Veritabanı İsmi : Veritabanı adını giriniz.

Kullanıcı Adı : Oluşturduğunuz MySQL kullanıcı adını giriniz.

Şifre : Oluşturduğunuz MySQL şifrenizi giriniz.

Veritabanı sunucusu ve tabloya ön ek kısmını boş bırakınız.

5 ) WordPress Kurulum Bilgileri

Site Başlığı : Favicon kısmında ve arama sonuçlarında görünecek başlığı giriniz.

Kullanıcı Adı : Yönetim paneline giriş yaparken kullanacağınız isim.

Şifre : Yönetim paneline giriş yaparken güvenliğiniz için şifre oluşturma aşaması. Doğum tarihi veya telefon numarası gibi şifreler oluşturmanız yerine Önerilen zor şifreleri kullanmanızı tavsiye ediyorum.

E-Posta : Şifre unutmanız veya diğer aşamalar için aktif olarak güvenli olan mail adresinizi girmeniz gerekir.

Gizlilik : Eğer sitenize şuan kullanıcıların ulaşmasını istemiyorsanız arama motorlarına sitenizi gizleyebilirsiniz. Daha sonra Ayarlar > Okuma kısmından aktif veya pasif edebilirsiniz.

WordPress kurulumu tamamlanmış oluyor daha sonra .com/wp-admin şeklinde panel girişi yapabilirsiniz. Eğer elinizde WordPress teması varsa Görünüm > Temalar kısmından yükleyebilir veya ücretsiz tasarımları siteniz için kurabilirsiniz.

WordPress Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]