WordPress alt yapısını kurmak aslında çok basit 5 dakikanızı ayırıp çok rahat bir şekilde kurulum işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ama asıl sorun WordPress kurduktan sonra ne yapacağım? Evet arkadaşlar kulağa hoş gelen bir soru ama asılda WordPress kurduktan sonra yapılması gereken işlemler o kadar çok zor değil elbet yapacağınız işlemler. Sizler için sırasına göre yapılması gereken maddeleri topladım ve aşağıda belirttiğim gibi listeledim.

WordPress kurduğunuzu varsayarak hemen işlemlere başlayalım..

1. Tema Yüklemek

WordPress sitenize tema yükleyebilir veya ücretsiz olarak mevcut temaları kullanabilirsiniz. Eğer ücretsiz olarak temalara bakmak isterseniz panel üzerinden Görünüm > Temalar kısmını açıp istediğiniz temayı seçip kurulum işlemlerini yapabilirsiniz.

WordPress Tema Nasıl Yüklenir?

wordpress tema yüklemek

Panel Üzerinden Tema Yüklemek

Blog veya herhangi bir temanızı siteye yüklemeden önce masaüstünde zip haline getirmeniz gerekmektedir. Daha sonra Görünüm > Temalar kısmında yer alan Yeni Ekle bölümünden masaüstünde zip haline getirdiğiniz temayı seçiniz. Yükledikten sonra etkinleştirmeniz yeterli olacaktır.

FTP Aracı İle Tema Yüklemek

FTP aracı ile sitenizin dosyalarına bağlandıktan sonra yapmanız gereken işlemler çok basit. Public_Html > wp-content > themes bölümüne eriştikten masaüstünde yer alan tema dosyalarınızı klasör halinde buraya yüklemeniz gerekmektedir.

Yükleme işleminden sonra panelde yer alan Görünüm > Temalar kısmından temayı etkinleştiriniz.

WordPress Eski Temalar Nasıl Silinir?

WordPress alt yapınıza Ftp aracı ile bağlandığınız zaman aynı şekilde tema bölümüne geliniz ve kullanmadığınız eski temaları siliniz. Eminim şuan bir çoğunuz ne gerek var ki diye sorabilirsiniz. Eski temaları silmediniz halinde siteniz üzerinden büyük bir yük kalkacaktır. Bu yükün kalkması sonucunda mevcut dosyalarınız kullanıcılara hızlı yüklenebilir aynı zamanda siteniz hızlanmasında büyük rol oynamaktadır.

2. Eski Yazıları Silmek

Temayı kurduktan sonra eminiz ki tanıtım amaçlı yazılar bulunacaktır. Eğer bu eski yabancı yazıları silmezseniz bir süreden sonra arama motoru botları sitenize geldiği zaman tarama işlemiyle yayına alabilir. Örneğin: arama sonuçlarında Mustafa DURNA diye arattıldığı zaman o gereksiz alakasız yazıların sergilenmesi kalite puanını ve görünürlüğünüzü etkileyebilir.

Yazılar > Tüm Yazılar kısmından sizinle alakası olmayan tüm içerikleri silmenizi tavsiye ediyorum.

3. Kalıcı Bağlantı Ayarları

Arama motoru botlarının ve aynı zamanda kullanıcıların hangi sayfada olduğunu belirten en önemli noktalardan bir tanesi url satırıdır. Url satırı eğer düz olarak yapılırsa botlar rahat bir şekilde okuyamacaktır. Gün, Ay veya sayı yapısında olduğunu varsayarsakta karışık ve uzun adres olacaktır.

WordPress kalıcı bağlantı ayarları kısmında her zaman yazı ismini tercih etmeniz gerekmektedir. Belirttiğiniz başlık aynı şekilde url kısmında göründüğü zaman SEO açısından tam anlamıyla uyumlu olmaktadır.

Yazı ismini işaretleyip kayıt etmeniz yeterli olacaktır.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

4. WP Fastest Cache Eklentisi

WordPress WP Fastest Cache Eklentisi

WordPress Fastest Cache eklentisi sayesinde siteniz önbellek sorunlarıyla karşılaşmamaktadır. Html ve Css gibi dosya boyutlarını otomatik olarak küçülterek sitenizin hızlı yüklenmesini sağlamakta. Bir yazı veya sayfa oluşturulduğu zaman önbelleği otomatik olarak temizlemektedir.

WP Fastest Cache eklentisini WordPress panelinde yer alan Eklentiler > Yeni Ekle kısmından ekleyebilirsiniz. Yükleme işleminden sonra etkinleştiriniz ve panele özellik olarak düşecektir. Daha sonra ilk yapmanız gereken eklentinin ayarlar kısmından dil tercihini Türkçe olarak değiştiriniz.

Türkçe konumuna geldikten sonra yukarıda ki görselde belirttiğim gibi tüm özellikleri açıp kayıt etmeniz gerekmektedir. Daha sonra Delete Cache ve Delete Cache and Minified CSS / JS işlemlerini uygulayıp rahat bir şekilde eklentiyi kullanabilirsiniz.

5. Yoast SEO Eklentisi

Yoast SEO eklentisi

Sitenizin SEO uyumlu olmasından büyük rolü olan bu eklentiyi kullanmanızı kesinlikle ama kesinlikle tavsiye etmekteyim.

Artık eklenti kurmayı öğrendiğinizi düşünüyorum ve kurma işleminden sonra yan tarafta yer aldığı üzere ufak ve kullanımı oldukça basit menüsü bizleri karşılamaktadır.

 

Genel ; Burada sizleri Dashboard olarak karşıladığı yerde eklenti hakkında bilgiler ve güncellemeler yer almaktadır. Features kısmında ise daha çok eklentiyi rahat kullanabileceğiniz özellikler yer almaktadır. Genel kısmının son özelliği olan Web Yöneticisi Araçları sayesinde sitenize Google Search Console, Yandex Webmaster, Bing Webmaster ve Baidu Webmaster araçları rahatlıkla bağlayabilirsiniz.

Search Appearance ; Sitenizde yer alan yazı, sayfa, kategori gibi içeriklerin genel bölümünün arama sonuçlarında nasıl görünmesi gerektiğini veya görünmesini istemediğiniz bölümleri buradan ayarlabilirsiniz.

Bu bölümün bir diğer özelliği ise sitenizde arama motoru botlarının ve kullanıcıların rahat gezinebilmesi için Breadcrumb (ekmek kırıntısı) isimli navigasyon özelliğini sunmasıdır.

Sosyal ; Kendinizin veya sitenizin sosyal medya hesaplarını buradan entegre edebilirsiniz.

Araçlar ; Buradan eklenti ayarlarını içeri veya dışarıya aktarabiliyorsunuz. Aynı zamanda Dosya Düzenleyicisi bölümünden .htaccess dosyasına rahat bir şekilde erişebilirsiniz. .htaccess dosyasından hızlı şekilde 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.

Evet arkadaşlar artık sitemizi Google arama motoruna bildirme zamanı geldi !

6. Google Search Console Kurulumu

Google Search Console aracı sayesinde sitenizde oluşabilecek hataları tespit edebilir hatta arama sonuçlarında nasıl göründüğünüzü öğrenebilirsiniz. Search Console aracını haftada 1 kere kesinlikle kontrol etmenizi tavsiye ederim çünkü bu araç sayesinde siteniz için stratejiler belirlemenin yanı sıra kullanıcı davranışlarını izleyebilirsiniz. Haydi Search Console kurulumuna geçelim..

Google Search Console Nasıl Kurulur?

Kişisel mailiniz ile Search Console aracına giriş yaptıktan sonra aşağıda ki adımları takip ediniz. Maksimum 5 dakika içerisinde kurulum gerçekleşecektir fakat verilerin okunması ve araca yansıması 1 günü bulmaktadır.

Search Console Önerilen Yöntem

  1. Özellik Ekle; Arayüze geldikten sonra sağ tarafta Özellik Ekle ibaresi bulunmaktadır. Özellik ekle kısmına siteniz tam olarak açıldığı adresi yazınız ve ilerleyin.
  2. Önerilen Yöntem; Burada verdiği .html dosyasını sitenizin ana dizin bölümüne atınız. FTP aracı ile bağlantıyı sağladıktan sonra public_html kısmına indirilen dosyayı aktarınız. Daha sonra ben robot değilim ibaresini seçtikten sonra doğrulama işlemini yapınız.

Gözünüz aydın artık siteniz Google Search Console aracına kayıtlı.. 

7. Site Haritası

Arama motoru botlarının sitenizde yer alan sayfaları rahat tarayabilmesi ve izleyebilmesi için site haritası gerekmektedir. Site haritanızı SEO Araçları veya benzeri uygulamalar ile oluşturmanız çok kolay ve hızlıdır. Xml formatta oluşturduğunuz site haritasını sitenizin ana dizinine ekledikten sonra Google’a bildirmeniz gerekmektedir.

Search Console Özellik Ekle

Site Haritasını Search Console Ekleme

Search Console aracını açtıktan sonra yukarıda Yeni Search Console‘u kullan ibaresine tıklayınız. Daha sonra sol tarafta yer alan menü arasında Site Haritaları bulunmakta buraya girdikten sonra ana dizine eklediğiniz site haritasının adresini yazdıktan sonra gönder kısmına tıklayınız.

Bir gün sonra tekrar kontrol ediniz ve site haritanızda herhangi bir sorun bulunmuyorsa durum göstergesinin altında Başarılı olarak belirtmektedir.

8. Robots.txt Dosyası

Arama motoru botlarının taramasını veya index almasını istemediğiniz dizinleri buradan belirtmeniz yeterli olacaktır. Arama motoru botları sitenize girdiği zaman bu robots.txt dosyasını inceler ve vermiş olduğunuz izinler doğrultusunda tarama işlemlerini gerçekleştirmektedir.

robots.txt dosyası nasıl yapılır?

Robots.txt Dosyası Nasıl Yapılır?

Not defteri ile oluşturabilirsiniz. Sanırım şuan şaşırdınız ama doğru okudunuz not defteri ile robots.txt dosyası yapabilirsiniz. Yukarıda yer alan görsel üzerinden bahsedeceğim.

User-agent: * olarak belirttiğimiz satırda tüm arama motoru botlarının bu siteyi taraması için izin vermiş bulunmaktayız.

Disallow: /wp-admin/ kısmında ise sitemizin güvenliği için admin panel kısmının arama sonuçlarında görünmesinin önüne geçmekteyiz. Aynı zamanda gereksiz index sayısı oluşacaktır.

Allow: wp-admin klasörünün erişimini engelledik fakat burada diyoruz ki engellediğimiz klasör içerisinde bulunan sadece x dosyayı takip edebilirsin.

Biraz önce oluşturduğumuz site haritasını robots.txt dosyasına eklemekte ki amaç daha hızlı taranmasını sağlamaktır.

Oluşturduğunuz bu dosyayı ana dizine eklemeniz gerekmektedir.

Robots.txt Dosyasını Google’a Gönderme

Search Console aracına giriş sağladıktan sonra Tarama > Robots.txt Test Aracı bölümüne geliniz. Daha sonra aşağıda bulunan test aracına dizine attığınız txt dosyasını yazınız ve test ediniz. Test başarılı olduktan sonra gönderme işlemini tamamlayınız.

Robots.txt Test Aracı

9. Google Gibi Getir

Arkadaşlar artık yüz yüzdük işin kuyruğuna geldik.. Son olarak siteniz için Google Gibi Getir yapmanızı tavsiye ediyorum. Arama motoru botlarının sitenize daha hızlı gelmesi ve taraması için Search Console > Tarama > Google Gibi Getir işlemini uygulayınız. Anasayfanız için getir ve oluşturu tercih ettikten sonra taranmasını talep ediniz.

Search Console Google Gibi Getir

 

WordPress Sitem Yavaş Açılıyor!sağ ok Diyorsan Hızlı Çözüm

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]