Video Experiment İle YouTube Reklamlarınızı Test Edin!

YouTube kampanyanızda kullandığınız video’nun performans açısından etkili olduğunu anlamanız için Video Experiment ile test yapabilirsiniz. Video Experiment ile birden fazla video içeriğini aynı kitle üzerinde test ederek tüketicilerin reklama verdiğini etkileşimi inceleyebilir, bir sonra ki iletişimler için learning elde edebilirsiniz.

Maksimum 4 farklı kampanyayı test edebilir ve her kampanyada farklı bir video kreatifi gerekmektedir. Sadece video içeriğinin testini gerçekleştireceğiniz için kampanya ayarlarını ve hedefleme seçeneklerini aynı yapmanızda fayda var.

Örneğin: 15 saniye ve 45 saniye uzunluğunda olan 2 kopya videonun dönüşüm odaklı performansını ölçebilirsiniz.

Video Denemesi Oluşturma

1- Google Ads, paneline giriş yaptıktan sonra solda yer alan menüden Taslaklar ve Denemeler > Video Denemeleri alanına geçiş yapın.

2- Yeni Video Denemesi kısmından kurulumlara geçin.

3- Deneme için bir isim girdikten sonra testi gerçekleştireceğiniz kampanyalarınızı 1. Kol, 2. Kol olarak seçiniz. En fazla 4 kampanyayı deneme kolu olarak seçebilirsiniz.

4- Başarı metriğinizi seçin. Brand lift kullanıyorsanız seçebilirsiniz fakat videoların dönüşüm performansını ölçmek istiyorsanız Dönüşüm metriğini hedef alın.

Video denemesini başlattıktan sonra test edilen kampanyalarda değişiklik yapmayın. Her iki kampanyanın eşit olması ve uzun süre yayında kalıp test edilmesi, öğrenim açısından daha doğru olacaktır.

Video Experiment Setup

Video Denemelerinin Performansını İnceleme

Denemelerin performansını aynı şekilde panelden izleyebilir ve hangi videonun daha iyi performans gösterdiğini tespit ederek yayın akışını o şekilde sürdürebilirsiniz.

Arayüzde başarı metriklerinin yanı sıra Conversion, Cost, Impression, View, View Rate, Avg. CPM gibi verilerde yer alıyor. Deneme kollarını inceleyerek dönüşüme göre kazanan içeriği tespit edebilirsiniz.

Kampanya yayın süresince en az 100 dönüşüm olmalı. 100 Dönüşüm almadıysa örnekte ki gibi sonuç göremeyebilirsiniz.

Video Experiment Details

YouTube experimenti A/B testi amaçlı kullanarak video içeriğinin kullanıcı üzerinde ki etkisini rahatlıkla görebilirsiniz.

Umarım faydalı içerik olmuştur 🙂

Leave a Comment