web hata türleri

-- SEO

Tarayıcı Hataları ve Yönlendirme Adımları

İnternet sitelerinde yapılan iç SEO çalışmaları, sitelerin daha hızlı ilerlemesini sağlamakla birlikte ziyaretçi deneyimini arttırmaya ve web sitenin daha kaliteli yerlere gelmesini sağlar. Bu bağlamda yapılacak çalışmaların son derece titizlik içerisinde yapılması gerekmektedir. Sunucu bazlı SEO çalışmaları, sitelerin iç yapısı ile ilgilenir ve daha dinamik sayfaların oluşmasını sağlar. İnternet sitelerinde sık karşılaşılabilen ve çoğu zaman site sahibinin farkında bile olmadığı durumlardan biri web hata türleri ve yönlendirmeleridir. Bu sorunun meydana gelmesi, sayfaların arama sonuçlarında görülmesini engeller ve bu da ziyaretçilerin çok uğraşıp hazırladığınız içeriklere ulaşmasını engeller ki bu da bir web sitesi için en önemli hatalardan biri olarak kabul edilmektedir. Web hata türleri iki başlık altında incelenmektedir.

Site hataları: Bir sayfada 90 gün içinde Google bot’un tüm siteyi erişmesini engelleyen temel sorunlar gösteren hatalardır.

Tarayıcı Hataları: Bu hata raporu biraz daha farklı türdendir. Google’ın belirli masaüstü veya telefon sayfalarını tararken karşılaştığı spesifik hatalardır.

Bir web sitesinin “kaliteli” olabilmesi için Google Webmaster Yönetici sayfasında herhangi bir hata raporunun olmaması gerekmektedir, hatalar varsa kısa sürede düzeltilmesi gerekmektedir, aksi halde arama motorları sitenin boyutu ne olursa olsun gerekli müdahaleyi yaparak sitenize erişen ziyaretçileri kısıtlamaya giderler. Tüm arama motorlarında mevcut olan tarama hataları raporu ile ilgili daha detaylı bilgileri, arama motorlarının webmaster konsolundan görebilirsiniz.

web hataları

Tarayıcı Hataları Nelerdir?

İnternet sitelerinin en büyük sorunlarından bir bölümümü sunucu nedenli hatalar oluşturur. Bu hatalar, kısa sürede giderilmediğinde ilerleyen zamanlarda yaptığınız SEO çalışmalarının tamamen boşa gitmesine neden olacaktır. Sunucu odaklı olarak en çok karşılaşılan bazı hatalar ve açıklamaları aşağıdaki gibidir.

403 Hatası:

Sitelerde karşılaşılan ve can sıkıntısına neden olan 403 hatası veya sitede görünen şekli ile “403 Forbidden – you don’t have permission to access ‘/’ on this server” mesajı, sitenizde izniniz olmayan bölümlere ulaşmaya çalışmanızdan kaynaklanan bir sorundur. Çok az da olsa bazen sunucu firmasının yapmış olduğu güncellemelerden dolayı da bu hata raporu ile karşılaşılabilmektedir.

Ancak temel nedenleri şunlardır;

• Hatalı dosya veya klasör izinleri
• Hatalı .htaccsess dosyası ayarlı

404 Hatası:

Web sitelerde en çok karşılaşılan hatalardan biri de 404 hatasıdır. Bu hatanın nedeni, siteye daha önce eklenmiş ancak sunucu kaynaklı veya daha sonra manüel olarak silinen dosyalara ulaşılamaması durumunda gösterilen hatadır.

505 Hatası:

Daha çok mobil uygulamalarda oluşan bu hata çok fazla karşılaşılmasa da yaşanan durumlardan biridir. Bunun nedeni internet bağlantısı veya protokol ile alakalıdır.

Web Yönlendirme Türleri Nelerdir?

İnternet sitelerinin daha hızlı çalışabilmesi ve beklentileri karşılayabilmesi için iç SEO çalışmalarının çok sağlıklı bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Bu çalışmalar yapılırken bazı gereksinimlere ihtiyaç duyulabilir ve bu ihtiyaçlar zamanında karşılanmazsa ilerleyen dönemlerde site arama motorları gözünde değer kaybeder ve site ziyaretçi kaybına uğrar. İnternet sitelerinde ihtiyaç duyulan şeylerden biri web yönlendirmedir.

Web yönlendirme belli bazı nedenlerden dolayı yapılmaktadır. Yeni alınmış bir domainle eski domaini değiştirmek yani bir diğer deyişle “adres değişikliği yapmak” için kullanılan yönlendirme tipi bir de geçici olarak URL’leri yönlendirmek için kullanılan yönlendirme türüdür. Kısaca açıklayacak olursak yönlendirmeler şu şekildedir.

301 Yönlendirmesi:

Web sitenizin içeriğini başka bir domain (alan adı)’na yönlendirmek istediğinizde başvurmanız gereken yönlendirme yöntemi 301 yönlendirmedir. Bu yönlendirmenin amacı, sitenin içeriklerinin başka yere taşınmasından dolayı eski domainin kullanılmadığını ifade etmektir. Arama motorlarına da bunu anlatmanın bir diğer adı olarak 301 yönlendirmesidir. Bu yönlendirmeyi yapmak oldukça basittir.

Linux tabanlı web sitelerinde .htaccsess dosyasına eklenecek birkaç kod yardımı ile işlem gerçekleştirilebilir. Bu durumda sık olmasa da karşılaşılabilen “500 Internal Server Error” hatasından kaçınmak için yönlendirme yapmadan önce dosyaların bir yedeğini mutlaka almanız gerekmektedir.

sağ ok   301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

302 Yönlendirmesi:

 302 Moved Temporarily, Geçici taşıma olarak açıklanan bu durum, internet sitesinin bazı sayfalarını veya tamamını geçici olarak başka bir URL’ye yönlendirmektir. Zaman zaman gerekli olan bu yönlendirme tipinin kullanılmasının amacı, URL’ler başka bir adrese taşınırken arama motorlarında herhangi bir index kaybının yaşanmasını engellemektir.

Daha da açıklayıcı olacak olursak; bir süredir aktif hizmet veren web sitenizi yenilemeyi düşünüyorsanız 302 yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir. Sitenizde “Bakım aşamasındadır” gibi bir ibarenin geçmesi yerine sitenizin içeriklerini geçici olarak başka bir domaine yönlendirmeniz, ziyaretçi kayıplarını engellemeyi sağlayacaktır. “Geçici taşıma” anlamına geldiği için sitenizde yapacağınız bakım çalışmaları bittikten sonra ziyaretçileriniz ilgili konuyu yeniden orijinal yerinde görmeye devam edecekler.

SEO Teknikleri Ve Önemi

İnternet sitelerinin kurulum zamanının önemi kadar ilerleyiş süreci de çok önemlidir, genel olarak yapılan hatalardan biri internet sitesi kurulduktan sonra herhangi bir işlemin yapılmaması veya yapılan işlemlerin kısıtlı yapılmasıdır bu durum, çoğu zaman sitelerin gerilemesine neden olmaktadır. SEO teknikleri konusunda uzman olmak gerekmese de temel olarak site sahiplerinin veya yöneticilerinin bilmeleri gereken bazı önemli konular vardır. Yukarıdan itibaren anlatmaya çalıştığımız tüm konular aslında bir uzmanın bilmesi gereken konular olmasından ziyade, temel olarak bilinmesi gereken şeylerdir.

seo teknikleri ve yöntemleri

SEO, sürekli gelişen ve geliştirilen bir çalışma olduğu için bu alanda çalışma yaparken sürekli olarak Google ve diğer arama motorlarının yenilenen algoritmalarını takip etmek gerek bu sitenin düzenini belirlenen kriterlere göre revize etmek önemlidir.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]

Düşünceni Belirt

Yorum

    • 404 hatalarını bir çok SEO aracı sayesinde öğrenebilirsiniz fakat en garantisi ve ücretsizi Search Console aracıdır. Search Console > Tarama > Tarama Hataları kısmından Mobil ve Masaüstü versiyonlarda oluşan 404 hatalarını görebilirsiniz.

  1. Sitemde ki eski değersiz olan sayfaları sildim ve aşırı fazla 404 Hatası oluştur bunun önüne nasıl geçebilirim?