Arama motoru optimizasyonu (SEO) her web sitesinin en temel ihtiyaçlarındandır. Kimi zaman bu durum bilinse de SEO alanındaki çalışmaların ve dikkat edilmesi gereken detayların neler olduğu bilinmediği için genellikle zor bir durum ortaya çıkmaktadır bu da yapılan çalışmaların yanlış gitmesine neden olup site çalışmaları sonucunda beklentilerin elde edilmemesine neden olmaktadır. Crawl Budget veya Türkçe karşılığı ile “tarama bütçesi” SEO alanının en önemli konularından biridir. Aslında çoğu web sitesi sahibi veya SEO uzmanı bunu bildiği halde ya gözden kaçırır veya üzerinde durmaz ve bu da sitelerdeki çalışmaların beklentileri karşılamamasına neden olur. Peki, nedir bu önemli olan konunun açılımı?

Tarama Bütçesi (Crawl Budget) Nedir?

“Tarama bütçesi” aslında Türkçeye çevrildiğinde ilk anlamda anlamsız bir cümle yapısı gibi duruyor. Açılımı şu şekilde yapılmaktadır; “Google’ın bir siteyi değerlendirirken ilk olarak ziyaretçinin hangi sayfayı ziyaret ettiğine bakması veya bir sayfanın ayda kaç defa ziyaret edildiğine verilen bir isimdir.” Bu açıklamadan anlaşılması gereken şudur; “Bir web sitesinde “X sayfa” aylık ne kadar ziyaret edilmiş, siteye giren ziyaretçi ilk olarak hangi sayfaya girmiş gibi detayları inceleyen dal tarama bütçesidir. Yani “bütçe” kelimesi burada “yoğunluk” olarak algılanabilir, yoksa parasal bir değer değildir. Bu uygulama, daha çok büyük siteler için önemli bir kriter olarak belirlense de uzmanlara ve geliştiricilere göre küçük sitelerde bunun çok büyük önemi yoktur.

tarama bütçesi nedir

Tarama Bütçesi Nasıl Belirlenir?

Google ve diğer arama motorlarının sık kullandıkları tarama bütçesi Crawl Budget, belli bazı kriterler göz önünde bulundurularak belirlenir yani bu terim kendi başına oluşan bir değer olmayıp belli bazı önemli noktalara temas edildikten sonra belirlenen bir şeydir.

Google Bütçeyi Neye Göre Belirler; 

• Dizine eklenen sayfa sayısı / Günlük taranan sayfa sayısı = Tarama bütçesi

Yukarıda verdiğimiz formülü daha iyi anlamak için bir örnekle konuyu daha da açıklığa kavuşturmaya çalışalım;

Örnek: Dizine eklenen sayfa 950 / ortalama taranan sayı 245 = 3,87 tarama bütçesidir.

Peki, bu rakam bize neyi gösterir ve çıkan sonuçlara göre ne yapmamız gerekiyor?
Tarama bütçesi yukarıda verdiğimiz örnek gibi incelenir ve sonuç eğer “10” çıkıyorsa bu durumda hemen optimizasyona gitmek ve bu bütçeyi düşürmek gerekiyor. Aslında “bütçe” denmesinin asıl anlamı burada ortaya çıkıyor. Herhangi bir sayfada eğer değer yüksek çıkıyorsa bunun bütçesinin yüksek olduğu anlaşılmalıdır yani ters giden bir şeyler vardır, bu duruma müdahale edilmesi gerektiğini web sitesi sahiplerine hatırlatır. Bu durum, doğrudan içeriklerle alakalıdır, bir sayfayı ziyaretçinin ziyaret etmesinin nedeni; herhangi bir konu hakkında Google’da arama yaparken sitenin ilk sırada çıkmasından kaynaklanmaktadır.

Sayfa içeriği oluşturulurken başvurulan bazı yöntemlerle Google botlarını veya örümcekleri kandırılmış olabilir ve “hedef anahtar kelime”de üst sıralara çıkmış olabilir. Fakat ziyaretçi içerikte aradığını bulamadığında veya sayfanın tasarımı, kodlaması, grafiği gibi nedenler ziyaretçiyi rahatsız ettiği için kısa sürede site terk edilmiş ve bu durum 1 ay boyunca sürekli bu şekilde devam etmişse, Google bunun önüne geçmek için tarama bütçesini çıkartır. Uzmanlara göre bu rakam “10” ise başta içerik olmak üzere diğer tüm detayların gözden geçirilmesi gerekmektedir. Çıkan rakam “3” veya buna yakın bir rakam ise endişelenmeye gerek yok, doğru adımlarla sitenizin içeriklerini girmişsiniz demektir.

tarama bütçesi nasıl belirlenir

Tarama Bütçe Optimizasyonu

Sitelerin doğru kitleden ziyaretçi çekmesi kadar daha önemli bir konu yoktur. Bazı siteler çok ziyaretçi çekerler ancak ziyaretçinin sitede bekleme süresi çok kısadır. Daha önceki konularımızda bununla ilgili örnekler vermiştik, örnekleri yeniden hatırlamak adına küçük bir örnekle daha konuyu detaylandırmaya çalışalım. Elinizde bir moda blog sitesi var ve günlük olarak bu siteyi güncelliyorsunuz ancak güncelleme yaparken dikkat etmeniz gereken detaylar hakkında fikriniz yoksa, bodoslama bir taktikle ilerliyorsunuz demektir ki bu da ilerleyen zamanlarda tarama bütçenizin çok yüksek çıkmasını etkileyecek ve optimizasyon yapmak veya yaptırmak kaçınılmaz olacaktır.

Mesela “SEO Uyumlu Title Etiketi” başlığı ile bir konu belirlediniz ancak içeriği alakasız yazarsanız ve görsel eklemezseniz, Google’da bu aramada üst sıralara çıksanız bile ziyaretçi sayfaya girdiği gibi geri çıkacaktır, siz bu durumda ziyaretçi sayınızın fazla olmasına aldanarak herhangi bir işlem yapma gereksinimi duymazsınız. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi bütçe “10”un üzerinde ise acilen tarama bütçe optimizasyonu yaptırmanız gerekmektedir. Daha sağlıklı bir web sitesinin oluşması için önemli bir detay olduğunu kesinlikle unutmamak gerek.

Bütçe optimizasyonu, SEO teknikleri arasında yer alan en önemli başlıklardan biridir, ciddi bir çalışma ve üzerinde durulması gereken noktaların es geçilmesi durumunda ilerleyen zamanlarda Google aramalarında çok gerileyebilir ve bu da hem sitedeki gelirlerinizin düşmesine neden olur hem de o güne kadar harcamış olduğunuz emeklerin boşa gitmesine neden olur. Crawl Budget optimizasyonu yapılırken öncelikle sayfanın yapısı incelenir. Ziyaretçiyi rahatsız eden detaylar ortadan kaldırılır gereksiz görülen içerikler silinir, görseller daha da zenginleştirilir (konuya göre bu durum da değişebilir) ve böylelikle sayfa, ziyaretçiye hitap edecek düzeye getirilir. Önemli olan bu kriterler hakkında öğrenmek istediklerinizi yorum bölümünden sorabilir, iletişim bilgilerimizden ulaşarak destek alabilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]