Sunucu yanıt süresi nasıl kısaltılır? sorusuna en basit şekilde açıklık getirmek isterim. Sunucu yanıt süresinin uzun olması dezavantaj sağlamakta, sunucu bazlı sorunlar sayesinde kullanıcılar sitenizde gezinmekten sıkılabilir ve hemen ayrılma eylemini gerçekleştirebilir. Sunucu bazlı SEO kriterlerinin en önemlisi olan yanıt süresi sayesinde kullanıcıların yanı sıra arama motoru botları da siteden verimlilik alamazsa taramadan siteyi terk edebilirler.

Sitenizin sunucusun da eğer bir yavaşlık söz konusu ise aşağıdaki yöntemleri uygulamanız gerekmektedir.

Sunucu Yanıt Süresi Tespiti

Arkadaşlar öncelikle sunucu yanıt süresi ölçme işlemiyle başlamamız gerekir. Sunucu yanıt süresini ölçebileceğiniz Google PageSpeed Insights, GTmetrix ve WebPagesTest araçlarını kullanabilirsiniz.

Sunucunuzun hızlı olması gerektiği kadar sitenizinde hızlı tepki vermesi gerekmektedir. Siteniz yavaş açılıyorsa sunucudan ziyade ilk önce optimizasyon yapmanızı tavsiye ederim eğer siteniz WordPress alt yapısına sahipse Sitem Yavaş Açılıyor içeriğine göz atmanız sizler için faydalı olur.

Sunucu Yanıt Süresini Etkileyen Kriterler

  • Bağlı Olduğunuz Sunucu

  • Web Site Trafiği

  • Css / Js / Images Kaynaklarını Sıkıştırın

  • Güncellemeler

  • Önbellek

  • CDN

 1) Bağlı Olduğunuz Sunucu; Paylaşımlı sunucu kullanıyorsanız, hosting firmanız ile iletişime geçerek durumu bildirmeniz halinde sitenizi başka bölüme taşımalarını isteyebilirsiniz.

sağ ok  SEO Uyumlu Hosting Tercihi

1) Web Site Trafiği; Google Analytics üzerinden web site trafiğini kontrol ediniz eğer siteniz yoğun trafik alıyorsa şuan kullandığınız mevcut hosting paketi yetersiz kalabilir.

Ayrıca bu işlemi yaparken Google Analytics > Davranış > Site Hızı kısmından eş zamanlı olarak ort. yanıt sürelerini kontrol edebilirsiniz.

3) Css / Js / Images; Sitenizde yer alan Css, Js ve Görsel dosyalarını sıkıştırma işlemi sayesinde minimum boyuta getirmeniz gerekmektedir. Bir çok kaynak dosyası olmasından dolayı topluca sıkıştırma işleminden sonra siteniz yüksek oranda tasarruf elde edecektir.

sağ ok Görsel Optimizasyon Teknikleri

4) Güncellemeler; cPanel, Apache, Mysql vb. tabanların güncellemesini yapınız ayrıca veritabanı temizlemeyi unutmayın.

Eğer siteniz WordPress alt tabanına sahipse admin panelinden sitenizde ki güncellemeleri tamamlayınız. Kullanmadığınız eklenti ve temaları kaldırmanız gerekmektedir.

5) Önbellek; Sitenizin önbelleğini temizlemeyi unutmayınız ve bu işlemi sitenizin yoğunluğuna göre yapmanızı tavsiye ediyorum.

6) CDN; Content Delivery Network yani içerik dağıtım ağı demektir. Sitenize gelen ziyaretçilerin içeriklere daha hızlı ve yakın bölgeden ulaşması için en önemli faktörlerden birisidir. Ücretli olarak alabileceğiniz CDN yapısının ücretsiz olanları da bulunmaktadır.

google data studio

Sunucu ve sayfa yanıt sürelerini çok daha rahat takip edebilmeniz için sizler için oluşturduğum Google Data Studio raporunu inceleyebilir kendi siteniz için uygulayabilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]