Günlük hayatta alışverişlerin neredeyse yarısından fazlası internet sitelerinden yapılmaktadır. Giyim, teknoloji, gıda vs. tüm bu imkanların sanal platformlardan karşılanıyor olması, insanların işini son derece kolay hale getirmektedir. Son 10 yıl içerisinde ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde farklı sektörlerde ürün satışı yapan veya hizmet sunan internet siteleri bulunmaktadır. Kredi kartı ile alışveriş yapılan sitelerin güvenirlik açısından son derece iyi tasarlanmış ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmış olması gerekmektedir. Google, alışveriş siteleri için daha önce SSL sertifikasını şart koşmuştu. Şimdilerde ise üyesi olan tüm siteler için bunu şart koştu ve 200 faktör arasına aldı. Peki, SSL sertifikasının SEO etkisi nedir?

SSL sertifikası; site adreslerinin doğruluğunu kontrol eden, iki nokta arasındaki veri akışını şifreli kanallar üzerinden yaparak güvenli şekilde iletilmesini sağlayan bir üründür. Bir başka deyimle; Kullanıcı internet sitesinden alışveriş yaparken vereceği bilgilerin üçüncü şahısların eline geçmesini büyük ölçüde engelleyen bir üründür. Günümüzde internet sitelerinin yaygın şekilde kullanılması ve her alan ve sektörde ihtiyaç duyulması yüzünden Google ve diğer arama motorları alışveriş siteleri başta olmak üzere üyesi olan sitelerde de SSL kullanımını zorunlu hale getirdi. Tabi ki SSL sertifikasının SEO etkisi büyüktür, ancak ürünü kullanır kullanmaz, sitenin yükselmesini beklemek doğru olmayacaktır, çünkü başında da dediğimiz gibi SSL sertifikası, 200 faktörden sadece biridir.

Ev Tipi SSL Sertifikası

Ev Tipi SSL Sertifikası

SSL sertifikaları, iki farklı şekilde incelenir. Birincisi klasik SSL dediğimiz özel olmayan sertifika, ikincisi ise şirket adına özel olarak hazırlanan sertifikalardır. Ev tipi SSL sertifikası, en pahalı sertifikadır fakat özellik bakımından diğer sertifika tiplerine göre çok daha kapsamlıdır. Güvenlik düzeyi en yüksek olan bu sertifikaları, daha çok büyük ve tanınmış alışveriş sitelerinde, bankalara, kurumsal firmalarda vs. görebiliyoruz. Ev tipi SSL, firmanın fiziksel, hukuki ve ticari varlığıyla beraber çok kapsamlı kurumsal doğrulama süreçlerini sağlayan özelliklere sahiptir. Yani SEO’daki etkisinden ziyade kullanıcıya daha fazla güven verdiğini söyleyebiliriz. Büyük para akışlarının olduğu sitelerde ve alışveriş alanında kendinden söz ettiren web sitelerinde adres satırının sol üst köşesinde, “yeşil renkle” belirtilen firma adı bunu ifade etmektedir.

Şirket İçin SSL Sertifikası

Şirketlerin kurum adına kurmuş oldukları sitelerin hem ziyaretçilerine güven vermesi hem de Google ve diğer arama motorlarında daha değerli siteler kategorisinde yer alması için SSL sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. Bu alanda hizmet veren birçok firma bulunmaktadır. Fiyat araştırması yaparak ve sertifika özellikleri ile ilgili detaylı incelemeleri yaptıktan sonra şirket için SSL sertifikası satın alabilirsiniz. SEO teknikleri arasında büyük önem taşıyan ve kullanımı ile fark edilir derecede hedef kelimede yükselme sağlamaktadır.

sağ ok  SSL Sertifikası Kurduktan Sonra Ne Yapılır?

[Toplam:1    Ortalama:4/5]