SSL Sertifikası aldıktan sonra yapılması gereken bazı maddeler bulunuyor. Bu maddeleri yaptığınız taktirde siteniz arama sonuçlarında sorunsuz şekilde görünürlük sağlayacaktır. Kısaca bahsetmek gerekirse, SSL Sertifikası ağ üzerinden bilgi transferi ve kimlik doğrulama esnasında güvenliği sağlamaktadır. Bu sebeple kullanıcıların bilgileri güven içerisinde korunuyor. SEO teknikleri arasında öncelikli olarak yer alan bu kriter kesinlikle atlanılmaması gerekmektedir. Bu sertifika gerçekten önemli çünkü kullanıcıların sitenizden rahat alışveriş yapabilmesi hatta kuşku duymadan gezinebilmesi için şart!

SSL Sertifikasını sunucunuzun bağlı olduğu yerden alabilirsiniz. Hosting firmanız maksimum 5 dakika içerisinde etkinleştirecektir fakat SSL aldıktan sonra yapmanız gereken kritik noktalar bulunmaktadır.

SSL Sertifikası Aldıktan Sonra Yapmanız Gerekenler;

1 – WordPress Genel Ayarlar

SSL Sertifikası aldıktan sonra WordPress panelinden Ayarlar > Genel kısmında yer alan adresleri https:// olarak revize ediniz.

WordPress Genel Ayarlar

2 – Really Simple Eklentisi

SSL Sertifikanızı WordPress alt yapısına sahip sitenizde aktif etmek bu eklenti sayesinde çok kolay. Maksimum 5 dakika içerisinde kurabilirsiniz. WordPress panel üzerinden Eklentiler > Yeni Ekle kısmından Really Simple eklentisi kurduktan sonra etkinleştirmeniz yeterli olacaktır.

3 – Yönlendirmeler Tamamlandı mı?

SEO için diğer dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi Yönlendirme Kontrolüdür. Genelde herkes bunu göz ardı eder fakat sayfalarınızın kopya olmamasını istiyor ve sorunsuz şekilde geçiş yapmak istiyorsanız yönlendirme yapmanız gerekmektedir.

SSL kurduğunuz halde siteniz https://mustafadurna.com şeklinde ve aynı zamanda https://mustafadurna.com yapısı ilede açılıyorsa http:// ve https:// protokolü yüzünden sitenizde kopya sorunu oluşmaktadır. Http:// > Https:// kısmına 301 yönlendirmesi yapmanız halinde herhangi bir sorun kalmayacaktır.

sağ ok   301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

4 – Search Console

Search Console hesabınızın http olarak kayıtlı olduğunu varsayıyorum. Sitenizin arama sonuçlarında nasıl göründüğü ve oluşabilecek hataların takibi için Search Console hesabınızı sitenizin mevcut açılma adresine oluşturmanız gerekmektedir. Sitenize SSL aldığınız için artık https protokolü ile mülk oluşturma zamanı geldi.

Https yapısı ile kurmuş olduğunuz Search Console hesabı artık aktif mülkünüz fakat hemen eski mülkü silmeyiniz.

Search Console Https Mülkü

5 – Site Haritası Kontrolü

Site haritanızı kontrol etmeniz gerekmekte çünkü arama motoru botları hala http:// adreslerini görüyor ve onları taramaya başlarsa devamlı yönlendirmelere maruz kalabilir. Bu da siteniz sağlıklı taranmayacağını göstermektedir.

Site haritanızda yer alan http:// bağlantıları eklenti kurulduktun ve yönlendirme aşamalarından sonra https:// olarak olarak görünmüyorsa site haritanızı güncellemenizi tavsiye ediyorum.

Eğer Sitemap.xml eklentisi kullanıyorsanız seçenekleri güncelleyip yeniden kontrol ediniz.

Site haritasını Search Console > Tarama > Site Haritaları kısmından Google’a bildirmeyi unutmayınız !

sitemap xml

6 – Robots.txt

Robots.txt dosyanıza FTP aracı ile ulaşarak dosyayı açınız ve sitemap kısmında yer alan site harita yolunu https:// olarak revize ediniz. Robots.txt dosyasını güncelledikten sonra Google’a bildirmeniz gerekmekte bunun için ise Search Console > Tarama > Robots.txt Test Aracı kısmından gerçekleştirebilirsiniz.

robots.txt ssl dosyası

7 – Bağlantılarınızı Kontrol Ettiniz Mi?

Sayfalar arasında çapraz link inşasını kesinlikle oluşturmuşsunuzdur. Eğer oluşturmadıysanız kesinlikle site içi link inşası oluşturmanız gerekiyor çünkü SEO için önemli bir tekniktir.

Daha önceden oluşturduğunuz bağlantıları kontrol ediniz eğer hala http olarak görünüyorsa https olarak düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir.

8 – Canonical Etiketleri

Canonical etiketlerinizi sitenin kaynak kodundan kontrol edebilirsiniz. Eğer SSL sertifikasının olduğu https protokolü ile görünmüyorsa güncelleyiniz veya Canonical etiketi için eklentiler bulunmakta bunu kurduğunuz anda sorun çözülebilir. Eklentiyi kurduktan sonra kesinlikle kontrol etmeyi unutmayınız.

sağ ok  SSL Sertifikasının SEO Etkisi

[Toplam:1    Ortalama:4/5]