Bir çok kişinin genelde karşılaştığı sorunlarından bir tanesi ‘ sitem arama sonuçlarında çıkmıyor ne yapabilirim? ‘ düşüncesidir. Fakat sitenizi yeni kurduysanız zaten hemen anında arama sonuçlarında yer almasını beklemeyiniz. Ayrıca arama sonuçlarında yer almıyorsa eksik uyguladığınız işlemler olabilir. WordPress alt yapısına sahipseniz arama sonuçlarında daha hızlı görünürlük sağlayabilirsiniz.

sağ ok  WordPress Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler

Siteniz Arama Sonuçlarında Çıkmıyorsa, Yöntem Burada!

1 ) Index Kontrolü

Sitenizin kaynak kodunu açıp’ noindex, nofollow ‘ komutunun olup olmadığını kontrol ediniz eğer bu komut yer alıyorsa siteniz arama sonuçlarına kapalı olduğunu göstermektedir. Adres satırına site:mustafadurna.com şeklinde yazıp arattığınızda arama sonuçlarında bulunan sayfalarınızı görebilirsiniz.

WordPress alt yapısı kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunmaktadır. WordPress panelinizdeAyarlar > Okuma bölümünde yer alan ‘ Arama Motoru Görünürlüğünün ‘ aktif olduğunu kontrol ediniz.

Sitenin ‘ noindex, nofollow ‘ komutu ile arama sonuçlarına kapalı olmadığını kaynak kodunuzdan kontrol ediniz. WordPress alt yapısı kullanıyorsanız panel üzerinden Ayarlar > Okuma bölümünde yer alan ‘ Arama Motoru Görünürlüğünü ‘ kısmının işaretli olmadığını kontrol ediniz.Arama motoru görünürlüğü

2 ) Search Console Kontrolü

Sitenizin arama sonuçlarında yer almasında ki bir diğer kriter ise Search Console aracıdır. Sitenizi Google Search Console aracına kayıt ettirdiğiniz taktirde arama sonuçlarında nasıl göründüğüzü ve teknik sorunların olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Google Search Console paneline mail ile giriş yapınız. Daha sonra yukarıda yer alan özellik ekle kısmından sitenizi kayıt ettiriniz. Dikkat etmeniz nokta siteniz direk olarak nasıl açılıyorsa o şekilde mülk oluşturunuz.

Search Console Https Mülkü

4 ) Site Haritası

Arama motoru botlarının site içerisindeki bağlantıları rahat takip edebilmesi ve sonuçlarda sergileyebilmesi için site haritanızın olması gerekiyor. Site haritasını gerekli araçlar ile oluşturabilirsiniz. Fakat WordPress alt yapısı kullanıyorsanız eklentiler aracılığı ile 5 dakikada sitemap.xml dosyasını oluşturursunuz.

Oluşturduktan sonra Search Console > Tarama > Site Haritaları kısmından Google’a gönderiniz.

5 ) Robots.txt

Sitenizde mevcut robots.txt dosyası bulunuyorsa buradan tarama izinlerini kontrol ediniz. Robots.txt dosyanızda User-agent: *komutunun olduğundan emin olunuz. Bu komut tüm botların siteyi taramasına müsade etmektir.

Eğer robots.txt dosyanız yok ise oluşturunuz ve site harita yolunu ekstra olarak oraya ekleyiniz. Site haritasından olduğu gibi Search Console > Tarama > Robots.txt bölümüne belirtiniz.

6 ) Google Gibi Getir

Eğer siteniz yeni ve bu işlemleri yapmadıysanız yaptıktan sonra Search Console > Tarama > Google Gibi Getir bölümü sayesinde Getir ve Oluştur kısmından sitenize botun gelmesini sağlayınız. Bot geldikten sonra tarayıp sitenizi arama sonuçlarında gösterecektir.

SEO Teknikleri kapsamında yer alan bu işlemleri uyguladıktan sonra siteniz arama sonuçlarında görünecektir.

7 ) SSL Sertifikası

Google geçtiğimiz aylardan bu yana her zaman SSL sertifikasının önemine değindi. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ve arama motoru botlarının sitenize güvenebilmesi aynı zamanda etkileşime arttırması adına SSL Sertifikasına ihtiyaç bulunmaktadır.

Hosting firmanızdan SSL sertifikası alarak sitenizi arama sonuçlarına uyumlu hale getirebilmeniz mümkün.

sağ ok   SSL Sertifikası Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler

[Toplam:1    Ortalama:5/5]