Çalıştığınız veya hizmet verdiğiniz bir alan üzerine internet sitesi kurmayı düşünüyorsanız, daha önceki konumuzda belirttiğimiz gibi domain (alan adı) almanız gerekmektedir. Alan adı, “şirketinizin resmiyette veya tabelasında geçen isimdir), bu ismi aldığınızda bir de barınma ihtiyacı duyarsınız. Tıpkı bir iş yeri açarken nasıl tabela tek başına yeterli gelmez, bununla birlikte ürünlerin veya hizmetlerin sergileneceği bir dükkana ihtiyacınız varsa, internet dünyasında da yer edinmek için sadece domain almanız yeterli gelmez, bir de bu domain için barınma yeri bulmalısınız. İşte bu barınma yerine verilen isim “hosting” ismidir. Hosting alanları, değişik büyüklükte firmalar tarafından sağlanır.

“Disk alanı” olarak belirtilen bu yerlere, yıllık veya sözleşmeye göre 2-4-5-10 yıllık alan kiralayabilirsiniz. Barınma alanı seçerken büyüklüğünün ne kadar olması gerektiğine yapacağınız işin büyüklüğüne göre karar verebilirsiniz. Çok sayıda ürününüz ve bunlara ait görselleriniz varsa, daha büyük alan almanız kaçınılmaz olacaktır, aksi taktirde hosting şişme yapar ve ziyaretçiler bir süre sonra siteye erişemezler.

SEO Uyumlu Hosting Nedir?

İnternet dünyasının her geçen gün daha da büyümesi ve birbirine yakın sektörlerin artması, arama motorlarının yeni algoritmalar çıkartmalarına neden oldu. Geçmiş dönemlerde sanal sektörde iş yapmak çok kolay olsa da günümüzde SEO alanında bilgisi olmadan internet sektörüne girenlerin beklentilerini karşılayamadıkları hatta zarar ettikleri açıktır. SEO, tek bir cümle ile açıklanabilecek kısa bir terim değildir. Her ne kadar basit bir anlatım ile “arama motoru optimizasyonu” dense de bu açıklamanın altında yatan onlarca madde ve etken başarılı bir SEO çalışması için uyulması gereken kurallardır. Bu kurallardan biri de SEO uyumlu hosting kuralıdır.

Peki, SEO uyumlu hosting nedir? Bu konuya geçmeden önce kısaca “hosting nedir?” konusuna açıklık getirmek daha faydalı olacaktır. Bir sitenin barındırıldığı yere, depoya veya alana verilen isimdir. SEO uyumlu olabilmesi için ise bu hostinglerde kullanılan IP’lerin birbirinden farklı olması gerekmektedir. Yani mesela aynı sektörde çalıştırdığınız farklı 2 siteniz olduğunu düşünün, bunlara SEO çalışması yaparken birbirlerine link vermeniz elzemdir, ancak C-CLASS IP sahibi bir hosting değilse, yapacağınız çalışmalar boşa gidecektir. Bir diğer anlamıyla, “aynı bina içerisinde farklı özelliklere sahip odalara verilen isimdir” şeklinde de bir açıklama getirilebilir.

seo uyumlu hosting

Whois nedir?

Her geçen gün yeni açılan birçok site ve aynı alan üzerine hizmet veren domainler bulunmaktadır. Bazen kendi istediğiniz gibi bir alan adı bulmakta zorluk çekersiniz ve araştırmalarınızı yaparsınız. Beğendiğiniz bir alan adı, başkası tarafından satın alınmış olup satılığa çıkartılmış olabilir veya beğendiğiniz alan adının hangi domain firmasında barındırıldığını, ne zaman kapanacağını öğrenmek istersiniz. Burada devreye giren şey Whois sorgulama işlemidir.

İngilizce “Who” (Kim?) kelimesinden türetilen bu kelimenin anlamı, domain sahibinin kim olduğu, hangi firmada barındırıldığı ve ne zaman kapanacağı ile ilgili bilgileri içeriri. Whois sorgulama sitelerinden bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Kısacası; “Bir web sitesinin kimlik bilgilerini öğrenmek için kullanılan araçtır.”

sağ ok  Sunucu Yanıt Süresini Nasıl Kısaltabilirim?

[Toplam:1    Ortalama:4/5]