Evet arkadaşlar, SEO uyumlu Description etiketi hakkında sizlere kısaca bilgi vereceğim. Siz site sahiplerinin kısa ve tam anlatım şekliyle yazdığı bu Description sayesinde arama motoru botları ve kullanıcılar sayfa hakkında bilgilere ulaşmaktadır. Yazmış olduğunuz açıklama arama sonuçlarında görselde göründüğü gibi ön bilgi olarak sunulmaktadır.

SEO Uyumlu Description Etiketi Nasıl Olmalı

SEO Uyumlu Description Etiketi Nasıl Olmalı?

SEO uyumlu Description etiketi Google kriterlerine göre uygun olduğu sürece bir adım ön planda bulunabilirsiniz. SEO tekniklerine uygun olarak yazacağınız açıklama kısmı arama motoru botlarının ve daha önemlisi kullanıcıların dikkatini çekmek zorunda. Dikkat çekici ve çarpıcı açıklama yazmanın en önemli noktası özgün içerikten geçmektedir. Açıklama kısmını kopya olmayacak şekilde kısa ve öz nitelikte belirttiğiniz taktirde sizlere fayda sağlayacaktır. Aşağıda yer alan maddelere göre sayfalarınızın açıklama kısımlarını düzenleyiniz.

Maximum 140 karakter olması gerekiyor.

Anahtar kelimenin geçmesi lazım.

Marka ismine yer veriniz.

Kaliteli ve anlatıcı açıklamalar yazınız.

Yazmış olduğunuz açıklamayı başka bir sayfa içerisin kopya olarak kullanmayınız.

SEO uyumlu Description etiketi

SEO Uyumlu Description Etiketi Kaç Karakter Olmalı?

Google, 2018 yılında Description etiketi için 2 kere güncelleme gerçekleştirdi. Mobil ve masaüstü açıklamalar farklı görünmekteydi fakat son düzenlemelerde aynı görünmeye başladı bunun için güncellemeleri arka arkaya getirdi. 160 Karakter kısıtlamasından sonra 340 karaktere çıkabilen açıklamalar olacağını duyurdu ve kullananlar etkisini görmeye başlamıştı. Fakat 340 karakter mobil görünümde çok yer kaplayacağı için her platform için son bir güncelleme yaparak 140-160 karaktere arasına tekrardan getirmiştir.

Sizlere tavsiyem Description etiketini maximum 140 karakter civarında tutmanız çünkü harflerin pixel oranları değişmekte pixel oranını geçtiğiniz zaman açıklamanız arama sonuçlarında yukarıda ki örnek gibi ‘ … ‘ olarak görünecektir. Bu görünüm kullanıcılar ve botlar için hiç iyi davranış olmayacaktır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]