Bir web sitenin arama motorlarında hedef kelimede çıkması için yapılan çalışmaya “SEO” denir. Türkçesiyle “Arama motoru optimizasyonu” olan “Search Engine Optimization” yapılan bir takım çalışmalarla sitenin arama motorlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olan bir çalışmadır. Bu çalışma, ciddi birikim ve tecrübe isteyen bir alandır. “SEO danışmanlığı nedir?” sorusuna verilebilecek en iyi yanıt ise şu olabilir; “Bir web sitesinde istene trafiği yakalamak yani istenen ziyaretçi kitlesini oluşturmak için bu alanda tecrübe edinmiş kişilerden alınan hizmettir.” Günümüze pek çok internet sitesi bulunmaktadır ve aynı sektörde çalışan binlerce web sitesi. Bu durumu, aynı iş merkezinde aynı sektörde çalışan onlarca firma ile kıyaslayabiliriz.

Müşteri, 5 katlı bir iş merkezinde aynı ürünleri satan veya aynı hizmeti veren firmalardan ilk katta olanı tercih edecektir, nedeni ise fiyatların aynı olması, hizmetin aynı olması ve ihtiyacı karşılayabilen firmanın alt katta yer almasıdır. SEO yapılmasının amacı da tam olarak budur. Yani aynı hizmeti sunan web siteleri ile bilgi ve çalışma rekabetine girerek arama motorlarında hedef kelimede üst sıralarda çıkartma işlemidir. Bu işlemi yapan veya yaptıran site sahiplerinin trafikleri daha fazla olduğu için kazançları da haliyle diğer sitelerden daha fazla olacaktır.

SEO Danışmanlık Ücreti

Web siteler; alanlarına, hizmetlerine, ürünlerine ve hedef kelimelerine göre değişirler. Mesela bir alışveriş sitesini ele alalım. Giyim üzerine hizmet veren bir web sitede sadece pantolon modelleri olmaz veya sadece abiye modelleri olmaz. Giyim sektörü geniş bir alan olup her nevi kıyafetin bulunduğu bir sektördür. SEO çalışması yapılırken tüm ürünlere aynı anda çalışma yapmak yılları alır, bunun yerine web site sahibi daha çok ilgi odağı olan bir alan üzerine çalışır mesela “abiye modelleri” hedef kelimedir ve bu kelimede arama motorlarında üst sıralarda yer almak ister. SEO danışmanlık ücreti de tam bu noktada belirlenir. Web sitesi sahibinin belirlediği anahtar kelime veya kelimelerin analizi yapılır, rakipler incelenir, alınması gereken tanıtım, backlink, sosyal medya linkleri vs. her biri ayrı olarak hesaplanarak müşteriye fiyat verilir. Yani işin özünde her site için aynı ücret verilmez, her anahtar kelimenin çıkartacağı masraf da aynı değildir.

Ancak tüm bunların yanında bir de danışmanın talep edeceği bir hizmet bedeli vardır bu da yapılan bunca çalışmanın karşılığında uzmanın isteyeceği hizmet bedelidir. Peki, daha uygun danışmanlık hizmeti nasıl alınabilir? Öncelikle hedef anahtar kelimeleri belirlerken aranma hacmi çok yüksek olan kelimelerden kaçınmak gerek. “Abiye modelleri” anahtar kelimesi, aranma hacmi son derece yüksek. Bunu kullanmak yerine “Siyah abiye modelleri” veya “yeni sezon abiyeler” gibi aranma hacmi daha az olan anahtar kelimelere yönelmek, masrafları daha da düşürecektir. Yani anahtar kelime seçiminde dikkatli davranmak, siteye alternatif kelimelerle ziyaretçi çekmek hem hedefe daha kolay ulaşmayı sağlar hem de maliyet bakımından daha ekonomik olur.

SEO Danışmanlığı

SEO Danışmanlığı Hizmeti

Son yıllarda internet dünyası, real dünyadan daha fazla takip edilen bir yer haline geldi. Alışveriş, hizmet, ürün veya akla gelebilecek tüm alanlarda internet siteleri hem daha rahat ulaşılabilir oldukları için hem de daha geniş bilgiler bulunduğu için insanlar tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

 

Büyük alışveriş siteleri, sağlık siteleri, giyim siteleri gibi günlük ihtiyaçta en çok aranan hizmetlerin sanal platformlar üzerinde yaygın olması insanların bu alana daha fazla yönelmelerini etkilemektedir. Bu alanda yer edinmek isteyenler ve ciddi anlamda trafik çekmek isteyenler, kesinlikle SEO hizmetleri konusunda destek almak zorundadır.

Bir sektörde aynı işi yapan çok fazla kişi veya yer varsa, en iyisi olmak için farklı olmak gerekir. SEO danışmanlığı hizmeti, tam da bunu amaçlamaktadır. Aynı sektör içerisinde ve aynı hedef kelimeler üzerine çalışan siteler arasında en üst sıralarda yer edinmek amacıyla kurulan bir sektör veya faaliyet alanıdır. Bu alanda çalışan çok sayıda uzmanın bulunması da ayrıca seçici olmayı gerektirir. Eski teknikleri kullanan, SEO araştırması yaparken doğru adımlar izlemeyen veya beklentileri karşılayamayan bir danışmandan hizmet alındığında, hem beklentileri elde etmek imkansızlaşır hem de verilen paranın çöp olmasına neden olur.

Başarılı çalışma yapan SEO Uzmanları, referanslarını ön plana çıkartırlar ancak bu alanda da dikkat etmek gerekiyor. Uzun zamandır bu işin içinde olan bir firma olarak bazen kendi yaptığımız çalışmaların başka sitelerde referans olarak gösterildiğini görebiliyoruz veya X firmasının referansını Y firması hak etmediği halde kullanabiliyor. Bu nedenle SEO danışmanlığı hizmeti alırken seçici olmak gerekmektedir. Bunun için araştırmaları en yoğun şekilde yapmak temel de olsa arama motorları hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bunun için zamanınız yoksa bile en azından işten biraz anlayan bir tanıdığınızın yardımı ile araştırmalarınızı yapabilirsiniz. Doğru zamanda SEO danışmanlık hizmeti almak, sitenizin ilerlemesi adına son derece etkili olacaktır.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]