fbpx

Search Console Kurulumu ve Nedir?

Google Search Console aracı sayesinde botlarının sitenizde ne tür sorunlar ile karşı karşıya kaldığını görebilir ve bu sorunları çözebilirsiniz. Bunun yanı sıra Arama sonuçlarında nasıl göründüğünüzü bu ücretsiz araç sayesinde tespit edebilir ve iyileştirmeye yönelik raporlara ulaşabilirsiniz.

Search Console aracını site sahipleri, web geliştiriciler, Adwords ve SEO uzmanları kullanmakta ayrıca bir siteyi bir adetten fazla hesap ile yönetebilmeniz mümkündür. Google Yeni Search Console aracına geçiş yapma işlemlerine başladığı gibi bir çok özelliklerini yeni tasarıma aktarmış bulunmaktadır.

Google Search Console Kurulumu?

yeni-search-console-kayit

1) Search Console sayfasını giriş yaptıktan sonra ‘ Mülk Ekle ‘ kısmına site adresinizi yazın.

2) Önerilen veya Alternatif Yöntemlerden herhangi birisi ile kayıt aşamasını tamamlamanız gerekiyor bu yöntemler;

Önerilen Yöntem:

Önerilen yöntemi tercih ettiğiniz zaman Google sizlere özel olarak Html dosyası oluşturmakta bu dosyayı masaüstüne indirmeniz ve daha sonrasında FTP veya cPanel aracılığıyla ana dizin ‘ / ‘ kısmına yüklemeniz gerekir. Yükleme işleminden sonra bu sayfada doğrulama işlemeni tamamladığınız taktirde sitenizin kayıt işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Google Search Console Önerilen Yöntemler

Alternatif Yöntemler:

Search Console Önerilen Yöntemler

* HTML Etiketi

* Google Analytics

* Google Etiket Yöneticisi

* Alan Adı Sağlayıcı

Bu yöntemlerin detaylı anlatımları Search Console tarafından sizlere sunulmaktadır.

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

Google Search Console nasıl kullanılır? sorusuna verilecek cevap aslında en basit şekilde kolayca kullanılabilir. 🙂 Arama motoru botları tarafından hataya rastlandığı zaman bu araç sizlere hata detayına kadar bilgi vermektedir. Search Console kontrol panelinde ilk önce sizleri Performans, Kapsam Hataları ve Geliştirmeler kısmı karşılamakta. Sitenizde oluşabilecek kritik durumlar hakkında Google sizlere mesaj iletmektedir.

Search Console mesajlarını kesinlikle kontrol etmenizi tavsiye ediyorum.

Ön İzleme

Search Console hesabınıza giriş yaptıktan sonra sizleri ilk karşılayan nokta burasıdır. İçeride ki bilgileri kısaca özetleyen bölüm olarak görebilirsiniz. Şuan için Performans, Kapsam ve Geliştirmeler yer alıyor fakat zaman ile gelişecektir.

Performans

Performans isminde belli olduğu gibi organik kısımda yer alan tıklama, gösterim gibi kullanıcıların siteniz ile bağını buradan görebilir ve rapor olarak indirebilirsiniz.

Web, görsel ayrıca video içerikli sayfalarınızın veya anahtar kelimelerinizin arama sonuçlarında ki gösterim, tıklama, ort. to ve konum segmentlerine göre verilere buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer yandan cihaz ve ülkelere göre de filtreleme özelliğinden faydalanabilirsiniz.

URL Denetimi

Arama kısmına hedef sayfayı yazmanız halinde o sayfanın sizlere detaylı raporunu çıkartmakta olan en kullanışlı özellikten birisidir.

Dizin kapsamına yönelik tarama yaptıktan sonra Arama sonuçlarında olup olmadığını en son ne zaman tarandığı ayrıca site haritanızda ki konumu belirtmenin yanı sıra bir çok teknik bilgileri aktarmaktadır.

Kapsam

Hata (4xx, 5xx), geçerli, uyarılarla geçerli ve hariç bırakılan tüm sayfaları burada görebilirsiniz. Hariç bırakılanlar tarama esnasında veya kullanıcı tarafından taranmasına izin vermeyenler sayfaları barındırıyor burayı sık sık kontrol etmenizi tavsiye ediyorum.

sağ ok Search Console Dizin Kapsamı Nedir?

Site Haritaları

search console site haritaları

Arama motoru botlarının site içerisinde ki bağlantıları takip edebilmesi ve hızlı şekilde tarayabilmesi için site haritasını oluşturmanız gerekmektedir. Google site haritası oluşturma işleminden sonra Search Console > Site Haritaları kısmından Google’a bildirmeniz gerekmektedir.

Sayfa adresleri için sitemap.xml oluşturmanın yanı sıra görsel arama sonuçlarından trafik elde etmek istiyorsanız aynı şekilde görsel site haritası da oluşturmanız gerekmektedir.

sağ ok Görsel Site Haritası Oluşturma

Mobil Kullanılabilirlik

Mobil kısımın taraması halinde botların karşılaştıkları hataları burada görebilirsiniz. Ekrana sığmayan görseller, içerik ekrandan geniş ve tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın gibisinden hataların bulunduğu sayfayı sizlere belirtmektedir.

mobil kullanılabilirlik hataları

Manuel İşlemler

Siteniz kullanıcılara zararlı hizmet içerik sunuyorsa siteniz filtreleye girebilir. Filtreye girmesi halinde siteniz Google tarafından ceza alır ve bu cezaları Search Console Manuel İşlemler kısmından görebilirsiniz. Siteniz görünürlük veya sıralama kaybettiği zaman bu kısımı kontrol etmenizi tavsiye etmekteyim.

Bağlantılar

Search Console Bağlantılar kısmından sitenize başka sitelerden gelen bağlantıları, en çok bağlı siteleri ve en çok bağlantı verilen sayfaları görebilirsiniz. Yani x hangi site size bağlantı vermiş ve ne şekilde vermiş buradan görebilirsiniz.

Ayrıca hangi kelimelerden sitenize link çıkışları sağlamışlar aynı şekilde tablo halinde Google sizlere sunmaktadır.

Ayarlar

Search Console ayarlar kısmından doğrulama problemi yaşıyorsanız görebilir ayrıca mülk yetkisini bir başkasına da verebilirsiniz.

Geri Bildirim Gönder

Search Console üzerinde karşılaştığınız bir hata veya öneri için Google’a geri bildirim gönderebilirsiniz.

Eski Sürüme Git

Eski sürüm üzerinde ki veriler şuan yeni kısmına zaman ile aktarılmasından dolayı eski versiyonu tekrardan takip edebileceğiniz bir bağlantıdır.

Arkadaşlar şuan Search Console için aktarabileceklerim bunlar fakat geliştikçe sizlere tekrardan aktaracağım.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]

One Comment

  1. Esin Tuna

    SSL Sertifikası aldım adresim https oldu tekrardan Search Console kurulumu yapmam gerekiyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.