fbpx

Google Tag Manager Kurulumu, GTM Nedir?

Google Tag Manager Nasıl Kurulur Nedir?

Google Tag Manager kurulumuna geçmeden önce GTM Nedir? Sorusunu net bir şekilde açıklamak isterim. Google Tag Manager kısaltma olarak GTM denilen Google Etiket Yöneticisi anlamına gelmektedir. Google Tag Manager web sitesinde analiz yapma ve izleme olarak kullanılan bir araçtır. Günümüzde bir çok firma kullanıyor fakat dikkat edilmesi gereken kriter neyi izlediğimizi yani incelemediğimizi bilmemiz.

google-tag-manager-kurulum-şeması
Google Tag Manager Kurulum Şeması

GTM, Google Analytics (GA) veya Google Ads (ADS) ile kullanıldığı zaman oldukça etkili olmasının yanı sıra sizlere doğru verileri vermektedir. Google Etiket Yöneticisi üzerinden telefon tıklamaları, buton takibi, yeniden pazarlama, Ads dönüşüm gibi bir çok kodu çok kolay bir şekilde kurabilir aynı zamanda takip edebilirsiniz.

Google Tag Manager sadece web için sizlere olanak sağlamıyor Android ve iOS uygulamalarınız içinde izleme ve analiz konusunda destek olmaktadır.

Google Tag Manager kurulumuna geçmeden önce GTM terimlerine bir göz atalım…

Google Tag Manager Terimleri

Google Tag Manager Etiketleri

1 ) Tag (Etiket) : Etiket sayfa içerisinde çalıştırılan snippet anlamına gelmektedir. Site içerisinde oluşturacağınız Etkinlikler (Event)’i Google’a etiketler sayesinde göndereceğiz bir nevi aracı işlevi görmektedir.

2 ) Trigger (Tetikleyici) : Tetikleyici, oluşturduğunuz Tag (Etiket)’in hangi zaman diliminde çalışacağınızı belirtmek için kullanılan bir diğer modüldür. Örnek olarak bahsedecek olursak Alışveriş Tamamlandı sayfanızda özel bir etiket çalıştıracaksınız fakat bunu tetikleyici olmadan çalıştıramazsınız.

3 ) Variable (Değişken) : Google Tag Manager içerisinde aktif veya pasif olarak çalışan / çalışmaya hazır Yerleşik Değişkenler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları: Click URL, Click Text, Scroll Depth Threshold, Form ID vb.’dir. Bu değişkenler sayesinde oluşturacağımız etkinliğin hangi sayfa veya diğer konulardan çekilmesini istediğimizi belirtiyoruz.

Google Tag Manager Kurulumu

Evet arkadaşlar geldik asıl sorumuza Google Tag Manager Nasıl Kurulur? sadece 5 dakika içerisinde 2 adım eşliğinde Google Tag Manager Kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

Google Tag Manager Kurulumu

1 ) Hesap Oluştur

Google Tag Manager sayfasına mail adresiniz ile giriş yaptıktan sonra sağ üst tarafta Hesap Oluştur ibaresine tıklayınız.

2 ) Hesap Bilgilerini Gir

Açılan sayfada Hesap Kurulum formunu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

3 ) GTM Kod Yükleme

Son adım olarak açılan pencerede sizlere 2 adet kod parçası verilecek.
Üstte yer alan kodu <head> bölümünün mümkün olduğunca üstüne yerleştiriniz. Altta ki kodu ise <body> etiketinin hemen sonrasına yapıştırınız.

Tamam deyip kodunuzun çalışıp çalışmadığını test etmeniz gerekmektedir.

Kodun tüm sayfalarda çalışması gerektiğini unutmayınız.

GTM Kodunuz Çalışıyor Mu?

Google Chrome mağazasından Google Tag Assistant eklentisini kurunuz. Daha sonra web sayfanıza geliniz. (Ön bellek temizleme yapabiliyorsanız Ön belleği boşaltınız.) Daha sonra yüklediğiniz eklentiyi web sayfanız üzerinde açarak Google Etiket Yöneticisinin çalışıp / çalışmadığını kontrol ediniz.

Google Tag Assistant Eklentisi

WordPress, Google Tag Manager Kurulumu

Arkadaşlar, WordPress alt yapısını kullanıyorsanız Google Tag Manager Kurulumu çok daha basit ve hızlı şekilde gerçekleşecektir. WordPress Google Tag Manager kurulumu için aşağıda yer alan adımları takip ediniz.

WordPress Google Tag Manager Kurulumu

1 ) Head etiketinin üstüne kod ekleme :

  • WordPress paneline geldikten sonra Görünüm > Tema Düzenleyici kısmını açınız.
  • Sağ tarafta yer alan kısımından temanız seçili gelmezse, manuel olarak seçiniz.
  • Tekrardan sağ tarafta yer alan dosyalar arasında bulunan header.php (Temanın Üst Kısmı) olanı seçiniz ve kodu <head> kısmına yapıştırınız.

2 ) Body etiketinin içerisine (hemen altına) kod ekleme :

  • Yukarıda ki ilk iki maddenin aynısı tamamladıktan sonra sağ tarafta yer alan header.php (temanın üst kısmı) dosyasında bulunan <body> etiketinin içerisine yani hemen altına yapıştırınız.

Google Tag Manager hakkında daha fazla bilgi edinmek ve işlevlerini anlamak istemiyorsanız Google kaynağını ve GTM videosunu incelemenizi tavsiye ederim.

Google Tag Manager Video
[Toplam:3    Ortalama:4.7/5]

2 Comments

  1. Esra

    Google Tag Manager Kurulumunu tamamladım fakat ben telefon numaramı ölçümlemek istiyorum bunun için ne yapmam lazım?

  2. Tolga

    gerçekten faydalı bir yazı olmuş. Eline sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.