Google PageSpeed Insights aracı, masaüstü ve mobil görünüme sahip olan sitelerin ziyaretçi davranışlarına göre site hızı ve optimizasyon önerilerini sunan kullanımı oldukça basit ayrıca ücretsiz servistir. Google hız testi servisini 2018 yılı başlangıç döneminde güncelleme sayesinde kullanıcılara ve web site yöneticilerine daha kaliteli ve metrikler ile anlatıcı şekilde düzenlemeler sunmakta. SEO teknikleri arasında büyük öneme sahiptir. Sitenize almış olduğunuz gerçek kullanıcıların siteye giriş sorunlarını ve hız puanlamasının ortalaması olarak sizlere rapor çıkartmanın yanı sıra yüzde hesaplarıyla ne kadarlık bir gecikme ve iyileştirme formüllerini belirtiyor.

Google PageSpeed Insights Aracın Tanıtımı

Google PageSpeed Insights Nedir?

Sitenizi taratmaya başlayınız maximum 1 dakika içinde sizlere rapor sunacaktır. Haydi aracı incelemeye başlayalım.. Karşınıza ilk olarak yukarıda görüldüğü gibi Mobil ve Masaüstü sayfanın hızı ayrıca optimizasyon puanlamasını belirtiyor.

Sayfa hızı Slow (yavaş) > Average (ortalama) > Fast (hızlı) olarak bu kademeden bir tanesini siteniz için uygun görmekte ve diğer yandan alt tarafta FCL, DCL olarak saniye belirtmekte. Bazen sayfa hızı kısmında Unavailable yani kullanım dışı demek, bunu belirtmesinde nokta siteniz belli bir trafiğe ulaşmadığından dolayı ortama verisi sunmamaktadır.

FCL ( First Content FullPaint ); Yani sitenize giren herhangi bir kullanıcın karşısına çıkan görsel veya yazı kısacası içerikle karşılaşma süresidir.
DCL ( Dom Content Loaded ); Aynı şekilde sitenize giren kullanıcılar için içeriğin tam anlamıyla yüklenme süresi.

Optimizasyon Low (düşük) > Medium (orta) > Good (iyi) şeklinde 100 üzerinden aldığı puana göre belirtmektedir. Optimizasyon öneri kısmında sitenizin hızlana bilmesi için belirli kriterler ve dosya uzantıları bulunmakta bunlara ek olarak % kaç tasarruf elde edileceği ve ne kadar hızlanacağıda açıklama kısmında yer alıyor. Site hız optimizasyon önerisi içerisinde ihtiyacı olan kriterleri belirtmektedir.

PageSpeed Insights Aracı Nasıl Kullanılır?

Site Hız Optimizasyonu

Web sitenizin kullanıcılar ve arama motoru botları tarafından erişebilir hatta tarama gezinme gibi davranışlarda sorun yaşamanmaması adına hızlı sürede yanıt vermesi büyük öneme sahip. Eğer siteniz yavaş açılıyor ve kullanıcı için sorun teşkil ediyorsa ziyaretçi sitenizi en kısa sürede terk edecek ve bir daha ki görünürlükte sitenize girmeyecektir. Aynı şekilde sitenizinde gezen botlar yavaş haraket ediyor ve yüklenmelerde yanıt alamıyorsa sitenizi tam anlamıyla index’e almayacak bu da sonuçlarda yansıyacaktır. PageSpeed İnsights aracı sayesinde sitenizde ki eksikleri görebilir ve hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

PageSpeed Insights Optimizasyon Kriterleri;

* Css Dosyalarının Sıkıştırılması.
* JavaScript Dosyalarının Sıkıştırılması.
* HTML Dosya Küçültme.
* Görsel Boyutlarının Minimum Seviyeye İndirilmesi.
* Sunucu Yanıt Süresi

[Toplam:1    Ortalama:5/5]