Merchant Center Kontrolü

Google Merchant Center aracına hepimiz Alışveriş reklamlarından aşinayız. Ürünleriniz ile kullanıcılar arasında köprü işlevini sağlayan en temel araçlardan birisidir.

Bu makalemde Merchant Center nedir? gibisinden anlatımlarla yaklaşmayacağım fakat şunu belirtmem gerekir, eğer Merchant Center kontrollerini yapmıyor ve hali hazırda kurulduğu gibi bıraktıysanız işte o zaman satış kaybediyor olabilirsiniz.

Merchant Center hesabınızı belirli zaman diliminde kontrol ederek satışı, performansı ve görünürlüğünüzü iyileştirebilirsiniz.

1 – Feed Yüklenme Zamanı

XML Feed’i Merchant Center’a yüklerken Getirme planlamanızı nasıl ayarladıysanız ona göre kontrolleri sağlamanızda fayda var. Mesala haftalık veya günlük olarak ürün yüklüyorsanız getirme planını ona göre ayarlamanız gerekiyor.

Burada dikkat etmeniz gereken konu planladığınız getirme zaman diliminde feedin tekrardan işlenip işlenmediğine kontrol etmelisiniz.

Feed’lerin olduğu bölümden ”son yüklenme tarihi” kısmını kontrol edebilirsiniz. Eğer planladığınız gibi yüklenmiyorsa getirme problemleri olabilir bunun için feed sorunu kısmını inceleyiniz.

2 – Teşhis

Konumuzun ilk başında dediğim gibi feed’i yüklemek ile iş bitmiyor ürünlerinizin güncel durumlarını ve ihlallerini kontrol etmelisiniz.

XML içerisinde bulunan ürünlerinizin kaçının etkin, süresi dolan, bekleyen ve hatalı olduğunu görebilirsiniz. Hatalı olan ürünlerin ise hangi sebepten dolayı onaylanmadığını teşhis aracından inceleyebilirsiniz.

Görselde fligran, promosyon metni, üründe fiyat veya kategorilerde geçersiz gtin kodları gibi bir çok hatadan sebep onaylanmayan ürünlerinizi sık sık kontrol edebilir ve optimizasyonları yaparak görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

3 – Feed Sorunu

Feed’i yüklerken gerekli özelliklerden bir tanesinin bile olmaması feed sorununa sebep olabilir. XML içerisindeki satır ve kodların uyumsuz veya geçersiz kılınan karakterlerin kullanılması sonucunda feed yüklenmende problemler meydana gelebiliyor.

Eğer feed yüklenme sorunları bulunuyorsa Teşhis kısmında Feed’le İlgili Sorunlar kısmından kontrol edebilirsiniz. Bu alanı düzenli olarak kontrol etmeniz halinde sorunları gözden kaçırmış olmazsınız.

4 – Hesap Sorunu

Bir önceki maddede feed problemlerinden bahsettim bu maddemizde ise bir üst çatısı olan hesabın genel problemlerinden bahsedeceğim.

Hesap sorunu problemleri eğer ihmal edilirse hesabın askıya alınmasına sebep oluyor. Bu alanda ki sorunlar değişkenlik göstermekte örneğin: veri kalitesinden dolayı problemler görünmektedir. Veri kalitesi içerisine uyumlu olmayan görseller vb. maddeler girmektedir.

Bu tarafla alakalı sorunlar değişkenlik göstermesinden dolayı sizlerin girip kontrol etmenizde fayda var. Eğer herhangi bir problem varsa ve sorunun giderildiğini düşünüyorsanız değerlendirme talebi gönderebilirsiniz.

Bu maddeler üzerinden kontrolleri sağlayarak hesabınızda herhangi bir sorun olup olmadığını teşhis edebilirsiniz. Umarım yön gösterici bir içerik olmuştur.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

no responses for Merchant Center Kontrolü

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.