maliyet verilerini analyticse aktarma

Maliyet Verilerini Analytics’e Aktarma

Google Ads kanalının yanı sıra Criteo, Business Manager, Linkedin, TikTok gibi reklam platformlarını kullanıyor ve Analytics verilerini tek çatı altında toplayıp performans değerlendirmesi yapmak istiyorsanız doğru içeriği okuyorsunuz.

Aslında UTM oluşturup veri alanınızı genişletebilirsiniz fakat derseniz ki ben ”X” kanalında ki maliyet verilerimi Google Analytics’e aktarıp yorumlamak istiyorum o zaman aşağıda yer alan verileri içe aktarma adımlarını takip ediniz.

Maliyet Verileri Google Analytics’e Nasıl Aktarılır?

1) Google Analytics hesabına girdikten sonra sol altta bulunan Yönetici > Verileri İçe Aktarma alanını açınız.

 

maliyet verilerini analytics'e aktarma

2) Yeni bir tane veri eklemeyi seçtikten sonra yüklemek istediğiniz verinin tipini seçmeniz gerekiyor. Özet alanında bulunan ”Maliyet Data” kısmını tercih ediyoruz ve bir sonraki adıma devam ediyoruz.

 

3) Bu adımda ise verinin ismini ve bizlere hangi mülk alanında görünmesini istediğini soruyor. Bu alanın doldurulması tamamen size kalmış.

4) Bu alanda ise yükleyeceğiniz verilerin seçilmesi istenilmektedir. Date, Medium ve Source bilgilerini yükleme yaparken kesinlikle istiyor ekstra olarak ise Tıklama, Gösterim ve Maliyet bilgileri opsiyonel olarak sizlere bırakıyor fakat siz ”Maliyet” verilerini içeri ataracağınız için orta kısımdaki alandan Maliyet ibaresini seçmeniz gerekiyor.

Eğer isterseniz diğer sütundan ise kampanya, url vb. ibarelerini seçip ona görede değerlendirme yapabilirsiniz.

Fakat şunu kesinlikle belirtmem gerekiyor ki seçtiğiniz her sütun Excel’de doldurulması gerekmektedir. Ben görseldeki gibi adımlara devam edip işlemleri kayıt ediyorum.

Bu adımları tamamladıktan sonra Google Analytics bizden belirtilen bilgilerin doldurulup İçe Aktarılmasını istemekte. Oluşturduğunuz setin içerisine giriniz ve örnek olan şemaya göre hangi kanal verilerini eklemek istiyorsanız Maliyet ve diğer bilgileri ekleyiniz. Daha sonrasında oluşturduğunuz Excel’i içe aktarma kısmından yükleyiniz ve Analytics’e gönderiniz.

Excel’i oluşturdunuz daha sonrasında Google Analytics’e yüklediniz sıra geldi bu verileri görmeye. Arkadaşlar yüklediğiniz verileri 2 veya 24 saat içerisinde de görebilirsiniz o yüzden takip etmenizi öneriyorum.

Verilerinizi Edinme > Kampanya > Maliyet Analizi kısmından görebilirsiniz

Not: İçeri yüklediğiniz verilerin zamanlama diliyle Analytics tarihlerinin uyuşmasına dikkat ediniz yoksa veriler sizi yanıltır.

1 Comment

Leave a Comment