Google Analytics Özel Uyarılar

Google Analytics, Uyarıları

Günün temposuna kapılıp Google Analytics veya web sitesinde sıkıntı olmadığını düşünsek bile bazen anlık sıkıntılar çıkabilir.

Pek fazla kullanılmayan Google Analytics Uyarı aracı kullanıcı, gelir, oturum vb. metriklerdeki ani düşüş veya artış olduğunu sizlere mail yoluyla bildirmektedir. Kısacası Analytics verilerinde ki ani değişimleri takip edebilmeniz için özel uyarıları kullanabilirsiniz.

Özel uyarıları gün, hafta ve ay olarak planladığınızda tetikleyici üzerinden belirttiğiniz mail adresine uyarıları otomatik olarak göndermekte fakat genelde bu uyarılar bir gün sonra gelebilmektedir.

Google Analytics özel uyarıları panelde ki Yöneticiler > Özel Uyarılar kısmından kurabilirsiniz. Kullanılması gereken Google Analytics özel uyarıları aşağıda belirtmek istiyorum;

 

* Gelir

Web sitesindeki gelir oranı bir önceki güne veya haftaya göre ciddi şekilde düşüş yaşıyorsa kontrol etmeniz gereken işlemler olabilir.

Tüm Trafik > Gelir > %’lik düşüşü şundan fazlasıyla %80 > Önceki Gün

gelir

 

 

* Oturum

Eğer oturum sayınız çok düşük ise sitede yayın kesintisi veya Google Analytics problemi olduğunu bu sayede takip edebilirsiniz. İsterseniz bunu farklı amaçlar ile de kurgulayabilirsiniz.

Tüm Trafik > Oturum > Şundan Küçükse > 1

 

* Hemen Çıkma Oranı

Bounce Rate önceki güne göre ani artış gösteriyorsa sitenizin kullanıcı deneyimini inceleyiniz ve teknik problem varsa keşfetmeniz için etkili uyarı yöntemidir.

Tüm Trafik > H. Çıkma Oranı > %’lik Düşüşü Şundan Fazla ise > Önceki Gün

 

* İşlem Sayısı

İşlem sayısında ciddi şekilde düşüş var ise stok veya yayın kontrollerinizi takip etmek amacı için kullanabilirsiniz.

Tüm Trafik > İşlem Sayısı > %’lik Düşüşü Şundan Fazla ise > Önceki Hafta

 

* Ort. Sayfa Yüklenme Süresi

Ort. sayfa yüklenme süresinin takibini yaparak alt yapınızda veya sitenizde kullanıcı deneyimi açısında yavaşlık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Tüm Trafik > Ort. Sayfa Yüklenme Süresi > %’lik Düşüşü Şundan Fazla ise > Önceki Hafta

 

* 404 Error

Eğer sitenizde bir sorun var ve kullanıcılar 404 sayfasına yönleniyor ise onları kontrol edebilirsiniz. Değer kısmına 404 sayfanızı yazın. Diğer bir yöntem ise 404 sayfanızın sabit Page Title değerini girebilirsiniz.

Sayfa > İçerir > 404

 

* Kaynak

Örneğin: Facebook tarafına ciddi şekilde yatırım yaptınız veya sadece Facebook özelinde bir kampanya yaptınız varsayalım. Gelir artışını ayrıca uyarı olarak almak istiyorsanız aşağıdaki gibi kurgulayabilirsiniz.

Kaynak > Facebook > Gelir > %’lik artışını şundan fazla ise > Önceki Gün

 

Bu özel uyarlar sayesinde bazen gözden kaçırdığınız metrikleri takip edebilir ve kontrollerini sağlayabilirsiniz. Umarım faydalı bir içerik olmuştur.

 

Analytics Eklentisi İle Verileri E-Tabloya Aktarma

Leave a Comment