Google Ads Tıklama Oranı Arttırma

-- Ads

Google Ads Tıklama Oranı Arttırma

Herkes reklam hesabı yönetebilir fakat önemli olan yönetilen reklam hesabının verimliliğidir. Yönettiğiniz reklam hesaplarında verileri incelediğiniz zaman örneğin: son 7 günde 300 gösterim 110 tıklama aldığınızı varsayalım.

Kendinize hiç 190 tıklama nerede diye sordunuz mu?

Kullanıcıları aksiyona geçirecek mesajlar ile karşılarına çıkmadıysanız tıklama oranlarınız çok düşük olacaktır.

Arama yapan kullanıcıların dikkatini çekerseniz, başarmış olursunuz. 😎

Google Ads tıklama oranı arttırma adımlarına geçmeden önce biraz kısaca bilgi aktarmak istiyorum. Günümüzde sektörlerin artış göstermesiyle birlikte rekabet git gide yükseliyor. Rakiplerinizin önüne geçebilmeniz için hedef kitlenizin odağında olmanız lazım yani Tıklama oranını arttırmak için kullanıcılara farkındalık yaratarak yaklaşmalısınız. Herkesin yaptığı reklam planlamasını yapmayın daha farklı işler çıkartın yani yaratıcı olmayı deneyin.

Arama sonuçlarına bakacak olursanız artık en üst kısımda dört (4) adet reklam bölümü yer alıyor yani hemen hemen en önemli dört reklam veren rakibiniz var. Kimse rakiplerinize müşteri kaptırmak istemez.

Cadde üzerinde aynı sektöre hizmet veren dört mağaza düşünün kullanıcı hangisini tercih etmeli? Güzel, bilgi aktarıcı ve onu etkileşime geçirecek mağazayı tercih eder. Bunun için hiç zaman kaybetmeden Google Ads Tıklama Oranı arttırma yöntemlerine geçelim.

Fakat öncesinde Google Ads tıklama oranı nasıl hesaplanır? onu belirteyim;

Tıklama sayısı / Gösterim sayısı = Tıklama Oranı
700 / 5.000 = %0,14

Not: Google Ads tıklama oranı arttıkça reklam maliyetleriniz azalacaktır.

Google Ads Tıklama Oranı

Google Ads tıklama oranları sektöre ve rekabete göre değişkenlik göstermektedir. Fakat reklamınız 1. sırada yer alıyorsa %10-15, 2. sırada yer alıyorsa %5-10 3. sırada yer alıyorsa %3-7 4. sırada yer alıyorsa %1-5 arasında tıklama oranı görünmektedir.

Sadece sektöre göre değil yapacağınız metin reklamlarına da göre de pek fazla değişkenlik gösteriyor.

Google Ads Tıklama Oranı Arttırma Yöntemleri 🕺🏼

1) Başlıkta Promosyon ve İndirimleri Gösterin

Kategori veya ürün bazlı kampanyalar yaptıysanız reklam metinlerinizin başlığında indirim veya fırsatları kesinlikle belirtin. Rakiplerinizden geri planda olsanız bile kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarırsınız.

2) Görünen URL Yolu

Görünen URL

Hedef sonuçlu URL yolu yazılması veya anahtar kelime geçmesi avantaj sağlayacaktır. Kullanıcıların yönleneceği sayfa hakkında bilgiyi url yoluyla aktarabilirsiniz. Başlık, Nihai URL ile aynı olması halinde Tıklama Oranınız artış gösterebilir.

3) Etkileyici Başlık Oluşturun

Kampanyalarınızda etkileyici başlıklar oluşturmazsanız diğer reklam veren rakiplerinizden hiç bir farkınız kalmaz. Kullanıcıların dikkatini çekmeniz halinde reklamlarınız 3. sırada bile olsa tıklama olasılığınız artış gösterir. Bunun için çarpıcı başlıklar ve her kelimenin baş harfi büyük olacak şekilde yazın.

4) İşaret ve Semboller Kullanın

Reklam başlık ve açıklamalarında kullanılmasına izin verilen işaret ve semboller ile kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Genelde herkes metin reklamlarında yoğun yazı görmeye alıştı fakat insan gözü farklı birşeyi hissettiği zaman direkt oraya odaklanıyor sonuç olarak semboller eşliğinde reklamlarınızı oluşturmaya özen gösterin.

Örneğin: 1 Alana 1 Bedava, Erken Kayıtta %25 İndirim, 7/24 Ulaşım, 5* Yıldız Balayı Oteli

5) Aksiyon Çağrısında Bulunun (Call to Action)

Call to Action (CTA)

Kullanıcıları alışverişe veya tıklamalarına teşvik edecek etkili call to action metinler bulunuyor. Sanki bir başkası sizi yönlendiriyormuş gibi izlenim vermesiyle birlikte dönüşümü arttıran yöntemlerden birisi. Aşağıda yer alan aksiyon çağrılarını uygun şekilde metinlerde kullanmanız halinde kullanıcıların alışveriş ve reklam tıklama oranlarını arttırabilirsiniz.

Aksiyon Çağrısında Kullanılan Metinler;

  • Hemen Al
  • Sipariş Ver
  • Şimdi Başvur
  • Satın Al
  • Bugün Başvur
  • Üye Ol
  • Hemen Ara

6) Geri Sayım Özelliği

Genelde kampanya veya etkinlik duyurularında kullanılan Google Ads geri sayım özelliği sayesinde tıklama oranlarınız artış gösterir ve kullanıcılar kampanyalarınız hakkında bilgi sahibi olur. Arkadaşlar bu özelliği kullanmak oldukça basit, ayarladığınız zaman dilimine göre günlük veya saat olarak geri sayım yapabilirsiniz.

Örneğin: Son 7 Gün veya Son 4 Saat

Metin reklamı düzenleme kısmında yer alan başlık 1, başlık 2, başlık 3 bölümlerinde kullanabilirsiniz. Bu özelliği ayarlamak için başlık bölümlerinden herhangi birisine süslü parantez ” { ” işaretini yaptığınız anda sizleri düzenleme aracı karşılayacak.

Açılan pencereden Geri Sayım bölümünü seçmeniz halinde zaman dilimini doldurunuz daha sonra örnek resimde gördüğünüz gibi Son 3 veya 10 gün şeklinde metinde görünecektir. Ertesi gün bu rakam geri sayım sayesinde düşecek.

E-Ticaret sitesinin metin reklamlarında kampanyaları duyurmak adına çok kullanışlı bir özelliktir.

7) Google Müşteri Yorumları Snippet

Kullanıcı Puanlaması

Kullanıcıların ürün hakkında yaptığı yorum ve yıldız puanlaması sonucunda arama ağı reklamlarında rich snippet olarak görünmesidir.

Müşteri yorum yapar veya yüksek yıldız puanı verirse bir sonra ki kişi arama ağı reklamlarında yıldızlı oyu gördüğü zaman reklama tıklama oranını artacaktır.

Sadece reklama tıklama oranı artmamakla birlikte ürün ve markaya güvendiği için dönüşüm sağlar.

8) Negatif Anahtar Kelime Çalışması

Genelde herkes bir çok kelimede reklamlarım görünsün ve ilk sıralarda olmak istediklerini belirtir. Dönüşüm sağlamayan veya hizmetiniz arasında olmayıp eşleme türünün kurbanı olan kelimeleri niye tercih edelim ki?

Eşleme türlerinden dolayı reklamlarınız sorgusunda araştırma yapan kişilere bile görünebilmekte. Bunun için düzenli olarak negatif anahtar kelime çalışması yapmanız halinde bütçenizi daha verimli hale getirebilir ve tıklama oranınızı (to) arttırabilirsiniz.

9) Reklam Uzantılarını Her Açıdan Kullanın

Google Ads tıklama oranı arttırma tekniğinin en önemli noktalarından birisi olan reklam uzantıları vazgeçilmez yöntemdir. Reklam uzantıları sayesinde mobil veya masaüstü reklam alanlarında daha fazla görünürlük sağlamanın yanı sıra hizmet ve fırsatlarınızı kullanıcılara aktarabiliyorsanız.

Uzantılar sayesinde reklamlarınız %15 daha fazla tıklama almaktadır.

Site Bağlantı Uzantısı

Site Bağlantı Uzantısı

Bu uzantı sayesinde benzer kategori veya ürün hakkında bağlantı yolları oluşturabilirsiniz. Diğer benzer sayfalarınızı site bağlantısı uzantısı halinde belirtmeniz halinde mobil ve masaüstü görünümlerinde daha fazla yer kaplayacağınız için kullanıcıların dikkatini üstünüze çekersiniz.

Açıklama Metni Uzantısı

Açıklama Metni Uzantısı

Markanız veya etkinliğiniz hakkında ek bilgileri açıklama metni uzantısı ile kullanıcılara gösterebilirsiniz. Fırsat ve imkanları kullanıcılarınıza belirtebileceğini en güzel açıklama bölümüdür.

Örneğin: Saat üzerine E-Ticaret sitesine sahipseniz Ücretsiz Kargo, Taksit İmkanı vb. fırsatları yazabilirsiniz.

Ek Açıklamalı Snippet Uzantısı

Ek Açıklamalı Snippet Uzantısı

Hizmet veya markanızın kitlesine karşı spesifik özelliklerini belirtebileceğiniz uzantı alanı.

Örneğin ben eğitim verdiğim alanların isimlerini belirttim.

Sizlerde reklamlarınızda buna benzer Kurs, Hizmet, Lisans Programları, Markalar, Modeller, Mahalleler, Programlar, Stiller, Sunulan Olanaklar ve daha fazla spesifik özelliği belirtebilirsiniz.

Telefon Uzantısı

Telefon Uzantısı

Telefon ile satış veya rezervasyon alıyorsanız kesinlikle kullanmanız gereken reklam uzantısıdır. Telefon uzantısı sayesinde kullanıcılar reklama tıklamadan direkt olarak mobil yoluyla sizleri arayabilir.

Mesaj Uzantısı

Mesaj Uzantısı

Sizi Arayalım vb. gelen mesajlar ile müşterilerinizi arıyorsanız veya sms yoluyla kayıt alıyorsanız mesaj uzantısını kullanabilirsiniz.

Yer Uzantısı

Yer Uzantısı

Müşterilerinize mağaza adresinizi veya müşterinin lokasyonuna göre en yakın şubelerinizi yer uzantısı ile örnekte ki gibi gösterebilirsiniz. Fakat yer uzantısı oluşturabilmek için markanızın ”Google My Business’a” kayıtlı olması gerekmektedir.

Daha sonra Google Ads ve Google My Business entegresi ile yer uzantılarınızı oluşturabilirsiniz.

Satış Ortağı Yer Uzantısı

Satış Ortağı Yer Uzantısı

Ürünlerinizin satış ortağı var ise bu uzantı sayesinde en yakın satış ortaklarınıza ait mağazaların yerlerini arama yapan kullanıcılara gösterebilirsiniz.

Fiyat Uzantısı

Fiyat Uzantısı

Ürünlerinizi açıklama altında sergileyebileceğiniz en güzel uzantılardan birisi fakat Türkiye’de henüz kullanılmamakta, çünkü para birimi vb. ayarlar henüz aktif değil. Bu sebeple üzülerek söylemek istiyorum ki TRY bazında ürün satıyorsanız kullanamazsınız.

Umarım ilerleyen günlerde aktif olur 🙂

Uygulama Uzantısı

Mobil Uygulama Uzantısı

Markanıza ait iOs veya Android mobil uygulamanız var ise, reklam uzantılarında uygulama bilinirliği ayrıca etkileşimi arttırmak için indirme özelliğini kullanabilirsiniz.

Bu uzantısı sayesinde kullanıcıları alışverişe teşvik ederek uygulamanız üzerinden daha güzel kullanıcı deneyimi yaşatabilirsiniz.

Promosyon Uzantısı

Promosyon Uzantısı

Ürün veya hizmetlerinizde kampanya yaptığınız zaman promosyon uzantısı sayesinde reklamlarınızı gören kişilere gösterebilirsiniz. İstediğiniz dil ve para birimine göre uzantıyı şekillendirmenin yanı sıra Sezon Sonu, Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü, Yaz İndirimi vb. özel gün olarak belirtebiliyorsunuz.

Evet arkadaşlar bu işlemleri kontrol etmeniz veya tamamlamanız halinde kampanyalarınızda tıklama oranının arttığını görebilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Düşünceni Belirt

Yorum