fbpx

Google Ads Terimleri

Google Ads Terimleri

Google Ads Terimleri dijital pazarlamanın büyümesiyle birlikte her geçen gün artış göstermeye yönelik eğilimde bulunmakta. Dijital pazarlama terimleri ise aynı şekilde yükselmektedir.

Google Ads terimlerini sizler için toparladım.

Tıklama Oranı (TO) : Click-through Rate (CTR) anlamına gelmektedir. Örnek olarak belirtecek olursak; reklam çıktığınız bir afiş 100 gösterim alıp 5 tıklama alıyorsa Tıklama Oranınız %5’tir.

Google Ads Tıklama Oranı Arttırma

Impression : Gösterim anlamına gelmektedir. Örneğin: Arama sonuçlarında veya diğer mecralarda reklamları gören kişilere söylenen terimdir.

Tıklama Başı Maliyet (TBM) : Cos Per Click (CPC) olarak belirtilmektedir. Reklam vermiş olduğunuz anahtar kelimelere tıklandığı zaman belli bir miktar ödeme yaparsınız. Bu ödenen miktara Tıklama Başı Maliyet (TBM) denilmektedir.

Bin Gösterim Başı Maliyet (BGBM) : Cost Per Mille (CPM) olarak bilinmektedir. Reklamlarınızda oluşturacağınız teklif stratejilerinin arasında BGBM bulunmaktadır.

Kalite Puanı : Quality Score Ads reklamlarında sıkça göreceğiniz ve takip edeceğiniz metriktir. Kalite Puanı 1 ile 10 arasında bir değer olup eğer kalite puanınız 6’nın altında ise kötü yorumlanmaktadır.

Google Arama Ağı (GSN) : Arama sonuçlarında normal siteler gibi listelenmeye arama ağı reklamları denilmektedir.

Google Görüntüleme Ağı (GDN) : Sitenize ait çeşitli boyutlarda ki banner ve logonun diğer sitelerin reklam alanlarında görünmesine, Google Görüntüleme Ağı reklamları denilmektedir.

Dönüşüm Oranı : Conversion Rate (CR) terimi olarak bilinmekte olup % (yüzlü) şeklinde gösterilmektedir. Alışveriş sitenize gelen 100 kişiden 8 tanesi alışveriş yaptığı zaman dönüşüm oranı %8 olarak belirtilir.

Dönüşüm : Conversion yani sitenizde müşterileriniz tarafından yapılan eylemdir. Örneğin: Alışveriş sitesi iseniz kullanıcıların satın alma işlemine Dönüşüm denilmektedir.

Gelir : Revenue değeri gün / ay bazında gelirlerinizi kontrol edeceğiniz zaman bu terimi göreceksiniz.

Görüntüleme Başına Maliyet (GBM) : Cost Per View (CPV) Video’nun izlenme maliyetidir.

Cost Per Lead (CPL) : Hedeflenen dönüşüm için ödenmesi gereken maliyet.

Return On Investment (ROI) : Yatırdığınız tutarın sizlere geri dönüş oranı.

Görüntülü Reklamcılık : Display Advertising

Yeniden Pazarlama : Remarketing olarak bilinmektedir.

Ad Space : Reklam alanları anlamına gelmektedir.

Ad Flight : Kampanya süresi yani kampanyanız için başlangıç ve bitiş zamanı oluşturduğunuz zaman kullanılan terimdir.

Ad Spending : X Kampanyanız için harcadığınız tutar için kullanılmakta olan terim.

Floating Ad : Kayan reklam modelidir.

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.