Google Ads Kurulumu? Nedir?

Günümüzde artık herşeyi arama motorlarına soruyoruz ve Google bu arama motorlarından sadece bir tanesi. Google’ın yanı sıra Yandex, Bing, Yahoo vb. Arama motorlarıda bulunuyor ve bunların her birisinin sunduğunu arama sonuç sayfaları bulunmaktadır.

Google Ads aracı sayesinde yatırdığınız bütçe ve stratejiye göre reklamlarınız Google’da görünmekte olup potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz. Arama ağının yanı sıra Görüntülü reklamcılık, alışveriş reklamcılığı ve Gmail reklam stratejileriniz ile hedef kitlenize direkt olarak ulaşabilirsiniz. Sanal ve real’da en çok kullanılan reklam modellerinin başında Google Ads gelmekte bunun sebebi ise günümüzün trendi olan teknolojiden dolayı.

Google Ads reklam politikası gereğince +18 vb. teşvik ve aykırı oluşturabilecek konuların arama sonuçlarında reklam çıkılması yasaktır.

Google Ads Reklam Modelleri

Arama Ağı Reklamları

Google Arama Ağı Reklamcılığı

Kullanıcılar anahtar kelime ile arama yaptıkları zaman Arama Ağı Reklamları arama sonuç sayfasında görünmektedir. Arama ağı reklamları oluştururken bölge hedeflemesi, cihaz tercihi, teklif ve bütçe planlaması yapmanın yanı sıra telefon numarası, konum, alt bağlantılar ve daha fazla reklam uzantısı ekleyebilirsiniz.

Görüntülü Reklamlar

Google Görüntülü Reklamcılık

Web sitelerinde veya YouTube videosu altında görsel olarak görünen reklam modeli Görüntülü Reklam Ağı’dır. Görüntülü reklamcılıkta yerleşim veya konu hedeflemesi yapılabilmektedir. Bir tasarım oluştururken birden fazla boyutlarda oluşturmanız görünürlüğünüz arttırmanın yanı sıra kullanıcı rahatsız etmeyecektir.

Tavsiye Edilen Görüntülü Reklamcılık Boyutları:

 • 728×90
 • 160×600
 • 336×280
 • 300×250
 • 300×600
 • 320×100
 • 970×90
 • 250×250

Alışveriş Reklamları

Google Alışveriş Reklamları

Alışveriş reklamları, kullanıcıların Google’da aradığı ürünü en hızlı şekilde karşılarına çıkartarak daha kolay yoldan alışveriş yapmasını sağlar. Bu sayede bir çok marka dönüşüm oranını arttırmasının yanı sıra kullanıcılar alışveriş konusunda tam bir deneyim yaşıyor.

Alışveriş reklamları verebilmeniz için Google Merchant Center aracına XML (Feed) ürünlerinizi dinamik yapıda yüklemeniz gerekmektedir.

Video Reklamları

YouTube Reklam Modelleri

YouTube reklamlarında 6 tip video reklam modeli bulunmaktadır. YouTube video reklamları vermeniz için ilk önce hesabınız ile giriş yapıp sayfanıza video eklemeniz gerekmektedir.

YouTube Reklam Modelleri;

 • Display Ads : Görüntülü Reklam
 • Overlay Ads : Yer Paylaşımlı Reklam
 • Skippable Video Ads : Atlanabilir Video Reklamı
 • Non-Skippable Video Ads : Atlanamayan Video Reklamı
 • Bumper Ads : 6 Saniye kadar atlanamayan reklam.
 • Sponsored Cards : Sponsorlu kartlar video ile alakalı olabilecek kartların gösterilmesi.

Mobil Uygulama Reklamları

Mobil Uygulama Reklamları

Mobil Uygulama Reklamları sayesinde Google Play veya Apple App Store yüklediğiniz uygulamaların tanıtımını yapabilir bir çok kişiye erişimini sağlayabilirsiniz.

Mobil Uygulama reklamlarında 2 tip model vardır;

Geçiş Reklamları: Tam ekran yayınlamasından dolayı TO genellikle yüksek ve bu yüzden en çok talep gören modül.

Banner Reklamlar: Uygulamanın üstünde veya altında banner olarak gösterilen görüntülü reklam modelidir.

Gmail Reklamları

Gmail reklamları ile doğrudan hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Çünkü gündelik hayatımızda hemen hemen herkes mail kullanıyor.

Google Ads Kurulumu

Evet arkadaşlar Google Ads Kurulumu esnasında kod vb. materyallere ihtiyacımız olmayacak çünkü online olarak çok sade ve kullanışlı bir kurulum bölümü bulunmaktadır.

1 ) https://ads.google.com/ Adresine gidip mail ile giriş yaptıktan sonra sizleri sihirbaza yönlendirecek.

2 ) Reklam Hedefinizi Seçin veya Google Ads kullanımında deneyimliyim ibaresini seçiniz.

3 ) Herhangi bir kampanya türünü seçmenizi istemektedir. Google Ads Reklam Modelleri hakkında kısa bilgi geçmiştim ona göre tercih yapabilirsiniz.

4 ) Eğer hemen kampanya oluşturmayacaksanız alt tarafta ki kampanya olmadan hesap oluştur ibaresini tercih ediniz.

5 ) İşletme bilgilerini tamamladıktan sonra Devam’a basmanız halinde Google Ads Kurulumunu tamamlamış olursunuz.

Google Ads & Analytics Bağlama

Google Ads hesabınızı Google Analytics aracına bağladınız taktirdi dönüşüm, kaynaklar vb. daha çok veriye gönül rahatlığı ile ulaşabilir hatta derinlemesine analiz yapabilirsiniz.

 • Google Ads Hesabınızın sağ üst tarafından bulunan Araçlar > Bağlı Hesaplar sekmesine tıklayınız.
 • Liste halinde bazı araçlar gelecekler buradan Google Analytics’i tercih edip talimatları yerine getirmeniz halinde Ads hesabınız ile bağdaş kurulmuş olacaktır.
Google Ads Analytics Bağlama
[Toplam: 2   Ortalama: 4.5/5]

3 responses for Google Ads Kurulumu? Nedir?

 1. Esin dedi ki:

  Ellerinize Sağlık Google Adwords Kurulumu oldukça basitmiş. Adwords kurulumundan sonra faturalanma kısmını hallettim fakat detaylı bilgim yok dikkat edilmesi gereken kriterleri makale olarak paylaşırsanız herkes için güzel olur.

 2. Esma dedi ki:

  Adwords kurulumunu yaptım Google Analytics’in yanı sıra diğer mecralara da bağladım fakat Google Analytics üzerinden kampanyalarımı nasıl göreceğim?

 3. Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.