Facebook, Müşteri Görüşü Puanını Anlama

Facebook müşteri geri bildirim anketi, reklam yoluyla hizmet veya ürünü satın alan müşterilerin deneyimlerini anlamaya yönelik çalışma. Facebook ve Instagram reklamlarınızdan ürün satın alan müşterilere bir kaç hafta içerisinde Facebook tarafından ‘teslimat hızı, müşteri hizmetleri, ürün kalitesi…” gibi sorulara yönelik anket gönderiliyor. Alınan geri bildirimler sayfa kalitesine 0 ile 5 puan arasında hesaplanarak derece olarak yansımakta.

Alınan geri bildirimler sayfa ve reklamlarınızı doğrudan etkileyebilir.

Geri Bildirim Puanları Ne Anlama Geliyor?

Müşteri memnuniyeti tıpkı diğer platformlarda olduğu gibi Facebook içinde oldukça önemli. Müşterileriniz ürün ve hizmetinizden memnun kalmazsa yapılan olumsuz puanlamalar sadece reklamlarınızı etkilemekle birlikte kalmayıp sayfanızı devre dışı bırakabilir.

  • 3 – 5 İyi: Müşterilerden olumlu yanıt alındığını gösterir.
  • 2 – 3 Uygun: Ürün veya hizmet kalitesinin mevcut durumunu gözden geçirin.
  • 1 – 2 Zayıf: Müşteri beklentilerinin karşılanmadığını gösteriyor. Reklamlarda kısıtlama ve erişimde azalma meydana gelebilecek kritik nokta.
  • 0 – 1 Yayın Dışı: Bu seviyeye geldiği anda sayfa devre dışı kalmakla birlikte, kampanyalar durmaktadır.
Customer Feedback Score
Pozitif Ve Negatif Geri Bildirimler

Hesap kalite puanının aşağısında pozitif ve negatif görüşlere ait bilgiler yer alıyor. Bu görüşler yapılan anketlerden ortaya çıkan bilgiler sayesinde, müşterilerin beklentilerini karşıladığınız veya karşılayamadığınız alanların göstergesidir. Bu veriler müşteri hizmetleri, ürün kalitesi, teslimat hızı ve diğer hizmetlerden alınan görüşlerin yüzdesel halini yansıtır.


Facebook Müşteri Görüşü Puanımı Nasıl Öğrenirim?

Facebook müşteri görüşü puanınızı öğrenmek için aşağıda yer alan adımları takip ediniz. Ayrıca belirtmek isterim ki eğer görüş puanı kısmında veri görmüyor ve beklemede gibi durumlarla karşılaşıyorsanız henüz değerlendirmeye yansıtacak kadar anket toplayamadığından kaynaklı olabiliyor.

  1. Business Manager paneline giriniz.
  2. Ana menüden Hesap Kalitesi (Account Quality) sayfasına gidin.
  3. Solda yer alan alt menüden Facebook İşletme Hesapları > Sayfalar kısmından sayfanızı seçtikten sonra müşteri görüşü puanı kısmına ulaşabilirsiniz.

Umarım faydalı bir içerik olmuştur 🙂

Leave a Comment