facebook ads otomatik kural oluşturma

Facebook Ads, Otomatik Kural Oluşturma

 Çok fazla kampanyanız var ve yüksek bütçe yönetimi yapıyorsanız, Facebook reklamlarında kural oluşturma işlemiyle bir çok işleminizi kolaylaştırabilir, kontrol alanınızı genişletebilir hatta kampanya performansını iyileştirebilirsiniz.

 Otomatik kural, belirli koşullar karşılığında yayınlarınızı aktif veya pasif edebilmekte. Tabi ki koşullar sadece bununla sınırlı kalmamakla birlikte seçeceğiniz metriklere göre hareket etmektedir.

 Facebook Ads, otomatik kural oluşturmada alternatif iki yol bulunuyor:

1 – Reklam yöneticisi kısmında ki ‘Kural Oluşturma’ panelinden yapabilirsiniz.

2 – Herhangi bir kampanya, reklam seti veya reklamı işaretledikten sonra sütunda yer alan ‘Kural Oluştur’ adımını takip edebilirsiniz.

 

facebook ads kurallar

Örneğin: Product reklam setimizin tıklama başı maliyeti (CPC) üzerinden ilerleyelim. Son 30 günde CPC değeri 0,07 TL bizde kuralımızda diyelim ki CPC değeri eğer 0,25 TL ve üzeri olursa reklam setini durdur.

 

1 – Kuralı uygulamak istediğiniz reklam setinin yanında kutucuğu işaretleyip > kural oluşturmayı seçin.

2 – Kural adını giriniz.

3 – Eylem kısmından kapatma hedefini seçin fakat siz dilediğiniz modeli kullanabilirsiniz.

4 – Koşullar kısmında kuralınızın hangi şartlarda çalışmasını gerektiğini belirtiyorsunuz. Örnekte belirttiğimiz gibi CPC koşulunu seçiyoruz ve şundan büyüktür kısmına 0,50 TL giriyoruz.

5 – Tarih aralığı ve ilişkilendirme modelinide reklam hesabınıza göre planlayabilirsiniz.

6 – Plan kısmında ise oluşturduğunuz kuralın ne sıklıkla çalışması yani kontrol etmesi gerektiğini belirtiyorsunuz. Sürekli planlamayı kullanmanızı tavsiye ederim.

7 – Son olarak durumun sizlere nasıl bildireceğini belirttikten sonra kaydetmeniz yeterli olacaktır.

 

fb kural oluşturma

 

 

Yukarıda vermiş olduğum örnekteki gibi aslında birçok koşul bulunuyor sizlerde otomatik kurallar sayesinde reklam hesaplarınızı çok daha iyi yönetebilirsiniz.

Umarım içerik faydalı olmuştur.

1 Comment

Leave a Comment