Facebook Ads Denetleme Aracı (Inspect Tool)

Facebook reklam denetleme aracı sayesinde, reklam setinizin genel bakışını görmekle birlikte açık artırma rekabeti, hedef kitle doygunluğu, reklam çakışma oranı gibi verileri inceleyebilirsiniz. Bu metrikler reklamların performansını anlamanıza yardımcı olur.

Facebook reklam denetleme aracı şu an için bazı kampanya hedefinde kullanılmaktadır. Facebook reklam setine giriş yaptıktan sonra ”Denetle” (Inspect) kısmından araca geçiş yapabilirsiniz.

Örnek – Denetleme

Ad Set Status

Denetleme aracına girdikten sonra bizleri ilk karşılayacak alanda reklam setinizin belirli tarihler aralığında ki Cost per Link, Click, Reach vb. metrikleri yer almakta.

Bu çizelge bizlere reklam setiminiz yarattığı etkileşimi göstermekte. Gün bazında davranışları takip ederek gerekli aksiyonları alabilirsiniz.

Örnek – Reklam Durumu

Kitle Doygunluğu (Audience Saturation)

Erişim sağladığımız hedef kitle ve birim maliyetine ait veriler yer almakta olup ayrıca aşağıda ki sonuçları görebiliriz.

  • Sıklık
  • İlk Kez Gösterim Oranı
  • Erişim
  • Erişilen Hedef Kitle Oranı

Bu metikleri inceleyerek reklam setinizin performansı analiz edebilirsiniz.

Aşağıda ki örnekte yer alan erişim çizelgesi doğru orantıda artış göstermekte, bu da aslında bize kitlede erişebilecek yol olduğunu belirtiyor.

Erişim çizgisi düz ilerlemeye başladığı noktada yeni kişilere ulaşmayıp birim maliyetleri artıyorsa, hedef kitlenin doyum noktası ulaştığının göstergesi olabilir. Aynı zamanda erişilen hedef kitle oranı yükseldiyse mevcut kitlenizi genişletebilirsiniz. Genişletmezseniz sonuçlarınıza olumsuz etkisi olmakla birlikte sıklık sınırı artış gösterebilir.

Örnek – Hedef Kitle Doygunluğu

Açık Artırma Rekabeti (Auction Competition)

Facebook reklamları, açık artırma ile çalışmasından dolayı birden fazla reklam veren aynı hedefe ulaşmak istediği noktada algoritma devreye girerek, sistem hangi reklamı göstereceğini belirlemiş olur. Rekabet yükseldikçe birim maliyetleri de aynı şekilde yükselebilmekte.

Açık artırma grafiği ile mevcut rekabeti inceleyebilirsiniz.

Grafikte yer alan sarı çizgili alan öğrenme aşamasını (learning phase), diğer sarı kutucuk ise düzenleme hareketlerini (significant edit) bildirmekte.


Açık Artırma Çakışması (Auction Overlap)

Reklam setinizin, başka bir reklam kümenizle aynı açık artırmada olduğunuzu gösterir. Reklam setlerinizde kullandığınız hedef kitleniz aynı ise açık artırmada kendinizle rekabete girmiş olursunuz, bu da yayının sağlıklı çalışmamasına sebebiyet verebilir.

Erişim sorunu yaşıyor ve aynı zamanda Auction Overlap oranınız yüksek şekilde ilerliyorsa hedef kitlenizi benzersiz yapabilir veya iki reklam setinizi birleştirip durumu inceleyebilirsiniz.

Örnek – Açık Artırma Çakışması

Düzenleme Geçmişi (Significant edit history)

Facebook Ads denetim aracının en aşağısında ise ‘Düzenleme Geçmişi‘ yer almakta. Burada reklam setinde yapılan değişikliklerin detayları bulunmaktadır.

Örnek – Düzenleme Geçmişi

Umarım faydalı bir içerik olmuştur 🙂

Leave a Comment