eticaret sepet optimizasyonu

E-Ticaret Sepet Optimizasyonu

 Arkadaşlar, E-Ticaret siteniz var veya hizmet sağlıyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi Sepet adımları. Çünkü kullanıcı mağazanıza girdikten sonra ödeme işlemlerinde sorun yaşıyorsa dönüşüm gerçekleşmeyecektir.

Günlük hayattan örnek verecek olursak; bir mağaza gittiğinizde ürünü veya yiyeceği almak istediğiniz zaman kart ile ödeme seçenekleri olmadığını duyduğunuz anda eminim ki rahatsız olursunuz. Belkide kart ile ödeme olmadığı için ürünü almayacaksınız.

İşte bu yüzden her zaman E-Ticaret sepet optimizasyonları konusunda çok dikkatli ilerlemeniz ve davranışları izlemeniz gerekmektedir. Peki ya kullanıcılar ne ister veya sepet optimizasyonunda nasıl fırsatlar sunabilirsiniz.

Haydi hep birlikte inceleyelim…  🛍

🎯 İndirim ve Ücretsiz Fırsatları Gösterin!

 

sepet özeti

Sepet özeti sayfanızda ücretsiz gönderim veya indirimli tutarları belirtmeniz halinde kullanıcı net bir fiyat tablosu ile karşılaşır. Kullanıcı fiyat konusunda aklına takılan herhangi bir KDV vb. bilgilere ulaşamazsa dönüşüm oranı düşer.

Sepet özeti sayfanızda her zaman temiz ve anlaşılır olmanız gerekiyor. Aksi takdirde dönüşümlerinizi etkilemektedir.

💳  Ödeme Seçenekleri

Günümüzde ödeme yöntemleri ve taksit seçenekleri birbirinden farklı olabiliyor. Ödeme aşamasında marka sahipleri yani siz kendinizi düşünüyorsunuz peki ya kullanıcılar? Kendinizi onların yerine koyun.. Taksit avantajları veya kart seçeneklerini daha fazla yapmanız halinde kullanıcılara göre fırsatlar sunmuş olursunuz.

Çeşitlendirme olayının yanı sıra en çok dikkat etmeniz gereken nokta Kapıda Ödeme Sistemi entegre edebilirseniz dönüşüm oranınız artış gösterir. Çünkü günümüzde hala kredi kartı kullanmayan veya dijital alışverişe güvenmeyen kişiler bulunmaktadır.

Güven sorunu yaşayan kitleyi kazanmak için Kapıda Ödeme Sistemini oluşturunuz.

ödeme seçenekleri

✅ Üye Olmadan Devam Et, Kolaylığı Sağlayın

İnternet ortamında artık sabırsız bir hale geldik işlemlerimizi, ödemelerimizi, aradıklarımızı ve daha fazlasını hiç zaman kaybetmeden tamamlamak istiyoruz. Bu durum da e-ticaret sitelerinin en gözde davranış Kayıt Olmadan Alışveriş Yapmadır.

Kullanıcı davranışını üst düzeyde tutmak ve sabırsız müşterilerinizi bekletmeden alışveriş yapmalarını sağlamak istiyorsanız Üyelik Alışveriş Sistemini ek olarak oluşturmanız gerekmektedir.

 🤦‍♂️ Sipariş Bilgilerini Basitleştirin

Kullanıcı ürünü seçtikten sonra üye olduğu halde veya üyelik işlerimde karşısına bir çok bilgi kutucukları çıkarırız ki sorunsuz bir şekilde gönderelim. Oysa ki bu karmaşıklıktan kurtulmanız gerekiyor.

Eğer gereksiz bilgileri veya tekrarlanan bilgileri istiyorsanız bu davranış onları rahatsız edebilir. Örneğin: Kimlik numarasına ürünü gönderirken ihtiyaç yoksa onlara bu adımı göstermeyin. Daha hızlı etkileşim görebilmesi için sipariş bilgi formunuzu inceleyiniz.

 🎁 Tamamlayıcı Ürünler Gösterin!

Müşterilerinizin sadece bir ürüne odaklanmasından kaçının ona fırsatlar ve imkanların yanı sıra Tamamlayıcı ürünleri göstermeniz halinde dönüşüm oranın da artış sağlayabilirsiniz.

E-Ticaret sitenizden örneğin telefon alan birisine en yakın kullanışlı ürün olan telefon kılıflarını tamamlayıcı ürünler listesinde göstermeniz halinde ekstradan uğraşmamak ve her şeyini tamamlamamak için kılıf ürününü de alma olasılığı çok yüksektir.

 📜 Sepet Açılış Sayfası

Kullanıcı sipariş vereceğini ürünleri daha net görebilmesi ve etkileşime geçebilmesi açısından onlara Sepet Açılış Sayfası tasarlayın. Kullanıcı deneyimi açısından çok kullanışlı olmasının yanı sıra hızlı alışverişe sürüklemektedir.

Bu adımları tamamlamanız halinde bile E-Ticaret Sepet Optimizasyonu için uzun bir yol kat etmiş olacaksınız.

E-Ticaret Sepet Optimizasyonu Adımlarını Sizler İçin PDF İçeriğine Çevirdim

 

 

1 Comment

Leave a Comment