düşük bütçe ile yüksek performans

Düşük Bütçe ile Yüksek Performans

Çoğu kez karşı karşıya kaldığımız yetersiz bütçe ile başa çıkmak bi hayli zor bütçeyi hangi kanala yatıracağımız konusunda kararsız kalabiliyoruz. Bu durum ile en çok ajansta çalışan arkadaşlarımız denk gelmekte.

Peki ya düşük bütçe ile neler yapabiliriz ?

Bütçe konusunda sıkıntınız var ve markaya Roas odaklı yaklaşmak istiyorsanız başta Google Analytics verilerini okumanız daha sonrasında verilere göre yol haritası çıkarmanız gerekiyor. 

Bütçenizi daha verimli kullanmanızı sağlayacak bazı optimizasyon önerilerinden bahsedeceğim.

  • Coğrafi Optimizasyon

Türkiye geneline hitap eden hizmetiniz varsa bölgelerin kullanıcı tıklaması ve dönüşüm değerlerini ilk önce inceleyin.

Örneğin: Google Analytics verisine göre son 30 – 60 – 90 gün içerisinde tıklama alıp dönüşüm getirmeyen bölgeleri analiz ettikten sonra o illeri reklam çalışmanızdan hariç tutabilirsiniz. Sadece hariç tutmakla kalmayın dönüşüm getiren bölgelere yoğunlaşabilirsiniz.

  • Teklif Stratejisi

Bütçeyi en verimli şekilde kullanmanın en önemli noktası teklif stratejisidir. Search, GDN, Shopping, Video kampanyalarında bir çok teklif stratejisi bulunuyor.

Geçmişte içeriye belirli bir trafik çektiyseniz ve havuzunuz kullanıcı + dönüşüm ile doluysa direkt olarak ROAS teklif stratejisi ile başlayabilirsiniz. Roas teklif stratejisi sizin reklamlarınızı olabildiğince doğru kişiye gösterip daha fazla gelir elde etmeyi amaçlıyor.

Kampanyanızın son 30 günde ki Roas oranına bakarsınız örneğin: 3,50 ise siz %300 ile başlayabilirsiniz.

Fakat burada atlanmaması gereken bir diğer husus dönüşüm sayınızı son 30 güne göre ölçülüyor olmalısınız. 

Roas’ı %300 yaptıktan sonra 1 hafta içerisinde gösterim almıyor ve para harcamıyorsa kampanyanız roas oranını %200’e çekerek deneyebilirsiniz.

Bu yöntemde çalışmazsa geçmişte yeteri kadar sağlıklı dönüşüm olmadığı için teklif stratejinizi Edinme Başı Maliyet veya Dönüşüm Sayısını Üst Düzeye Çıkartma ile deneyebilirsiniz.

Not: Hedef ROAS teklifini kullanabilmek için kampanyanın son 30 günde en az 15 dönüşüm, Alışveriş kampanyalarında ise son 45 günde en az 20 dönüşüm elde etmiş olmanız gerekir.

  • Cihaz Optimizasyonu

Günümüzde herkes alışveriş veya diğer etkileşimleri Mobil cihazlar ile yapıyor. Haliyle masaüstü cihazların kullanım oranı azaldı.

Google Ads reklamlarınızın cihazlar arasında ki performansını ölçümlediniz mi?

Örneğin: Eğer Mobil cihazdan gelen satışlar Masaüstüne göre daha fazla ise Mobil teklif stratejisini +%20 arttırmanız Masaüstü teklif stratejisini ise -%20 azaltmanız etkili olur fakat burada ki %20 oranını siz dönüşümlere göre belirleyiniz.

Bir diğer nokta ise Tablet veya TV cihazlar azda olsa maliyet harcıyor onlardan bir beklentiniz yok ise reklamlarınızı göstermeyin.

  • CPC Optimizasyonu

Search reklamları için planımızı yapıyoruz maks. tbm olarakta 2 TL girdiğimizi varsayalım reklamlar yayınlandıktan sonra çoğu kişi bunun takibini yapmıyor.

Haftalık olarak kontrol edilmesinde fayda var burada kontrol etmeniz gereken nokta ise aranan terimler eğer yüksek cpc harcayan kelimeleriniz var ve bizlere dönüşüm sağlamıyorsa anahtar kelimeleri durdurabilir veya negatif listeye alabilirsiniz.

Aynı şekilde GDN’de yerleşimlerini de böyle kontrol edebilirsiniz.

  • Yaş & Cinsiyet

Kampanyalarınızın veya ürün satın alın kişilerin demografik bilgilerini inceleyip bütçenizden tasarruf hatta tam performans sağlayabilirsiniz.

Google Analytics aracında ki yaş ve cinsiyet verilerini kendi veriniz ile karşılaştırdığınız zaman doğru sonuca varacaksınız. Eğer her yaşa hitap eden ürün veya hizmetiniz var ise en çok dönüşüm getiren yaş aralığının teklifini artırmalısınız.

  • Zaman Dilimi

Hizmet verdiğiniz ürünü iyi bilmeniz gerekiyor. Eğer ürünleriniz belirli zaman dilimine hitap etmiyorsa ona göre plan yapmalısınız.

Örneğin: Pizzacı olduğunuzu ve evlere servis yaptığınızı düşünün sabah saatlerinde kim pizza yemek ister ki? Buna göre reklamlarınızı zaman diliminde ayrıştırmanız gerekiyor mesela reklamların öğlen 12:00’dan sonra görünsün şekilde veya akşam vakitleri reklamlarınızı daha yoğun şekilde kullanıcıların karşısına çıkarabilirsiniz.

 Aslında optimizasyon yapabilmek için ürünlerinizi ve kullanıcıların sizden ne istediğini iyi bilmeniz gerekiyor. Umarım etkili bir içerik olmuştur.

 

Açık Artırma Bilgileriyle Performansınızı Ölçümleyin

Leave a Comment