İnternet üzerinden hizmet vermek isteyenlerin ilk olarak yapmaları gereken şey domain almaktır. Domain (alan adı) alınacak sitenin harf veya rakamlardan oluşan adına verilen isimdir. Örneğin “Mustafa DURNA” harflerindeki bir domain adıdır. İsim belirlenirken hangi alanda hizmet verileceğine karar verdikten sonra alana uygun bir isim ile domain adı almak en doğrusudur. Daha önceki yıllarda (arama motorları yeni algoritma geliştirmeden önce) anahtar kelimelerle alınmış domainlere daha fazla değer verip sıralamalarda üst sıralara çıkartıyorlardı. Ancak yeni algoritmaya göre bunun çok da önemi kalmadığını söylemek gerekiyor. Bu uyarıyı yaparken yine de alanınız ile ilgili boş bir alan adı bulabilirseniz tabi ki daha faydalı olacaktır mesela “kitap satışı” ile ilgili bir site kurmayı düşünüyorsanız, alan adının “kitap” ve “satış” kelimelerini içermesine dikkat etmeniz daha sağlıklı olur.

Fakat günümüzde boş alan adı bulmak neredeyse imkânsız olduğu için hedef kelime ile ilgili domain aramasına girmektense sağlam SEO çalışması yaparak marka da oluşturabilirsiniz. Yine “kitap satış” örneği üzerinden devam edecek olursak; herhangi bir boş alan adı bulamamanız durumunda, kendi markanızı oluşturabilirsiniz mesela “xyz.com” gibi bir domain alıp içeriğini kitap satışı üzerine düzenlerseniz marka değeri yüksek bir siteye sahip olmuş olursunuz. “domain nedir?” sorusuna verilebilecek en iyi yanıt, yukarıda anlattıklarımızdır.

Subdomain nedir?

Alan adı oluşturulurken veya bir web sitesi hazırlanırken bazen alt departmanlara ihtiyaç duyulur. Mesela grup şirket olarak hizmet veren bir firmada; gıda, tekstil, turizm, elektronik gibi farklı alanlarda hizmet verilmektedir. Bu şirketin her departman için ayrı site açması, hem SEO maliyetini arttırır hem de ilgilenmeyi zorlaştırır. Bu tip durumlarda örneğin “mustafadurna.com” adında alınmış bir domaine alt alan adı “subdomain” atanabilir. Gıda için “gida.xyz.com”, dijital için “dijital.xyz.com” gibi bir alt domain alınabilir. Subdomain, terim olarak şu şekilde açıklanır; “Alan adına tanımlanmış bir alt alan adıyla web alanınız içindeki herhangi bir klasöre ulaşmak için klasöre verilen isimdir.”

domain nedir?

Domain Uzantıları ve Anlamları;

Her alan adının (domain) bir de uzantısı vardır. yukarıda da belirttiğimiz gibi “xyz” alan adı, “com, net, org vs.” ise uzantıdır. Aslında tüm bu uzantıların kendi alanlarında bir anlamı ve kullanım amaçları bulunmaktadır.

Örneğin; “com” uzantıların oluşturulmasındaki amaç ticari işler için idi, fakat günümüzde bu uzantı her alanda kullanılabilmektedir. Satış, hizmet, blog, kişisel site vs. Fikir ve bilgi olması açısından domain uzantıları ve anlamlarının ne olduğunu aşağıda sizlerle paylaşalım.

.com: Ticari alan için oluşturulmuş, ancak günümüzde her alanda kullanılabilmektedir. İngilizce de ” commercial” anlamına gelmektedir.

.net: Bu domain uzantısı da yine her alanda kullanılabilen bir uzantıdır. İngilizcedeki “network” kelimesinden kısaltılmıştır.

.org: Organizasyonlar için oluşturulan bir uzantıdır. Dernek, vakıf vs. gibi yerlerde daha çok kullanılır. “organization” kelimesinin ilk 3 harfi kullanılarak oluşturulmuştur.

Daha farklı domain uzantıları da anlamlarına göre belirlenmiştir. Ancak günümüzde her uzantı, her amaç doğrultusunda kullanılabilmektedir. Herhangi bir yasaklama söz konusu değildir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]