Sitenin kullanılabilirlik ölçüsünü önemli oranda etkileyen Breadcrumb, yeni nesil sitelerde mevcuttur, ancak daha önceden tasarlanan ve yeni arama motoru algoritmalarına uyumlu olmayan sitelerde yoktur.
Kullanıcıların sayfalar arasında daha rahat gezinebilmesi için bir haritaya veya yol gösterici bir navigasyona ihtiyaçları olacaktır. Tıpkı labirent oyunlarında çıkışı gösteren ok işareti gibi Breadcrumb da bu amaçla kullanılır ve ziyaretçinin sayfalar arasında daha hızlı dolaşmasını sağlar, önceki sayfaya geri dönmesine yardımcı olur. E-ticaret sitelerinde ürün sayısı fazla olduğu için kullanıcı geri dönmede zorlanabilir, ancak bu yöntemin kullanıldığı sitelerde işlem daha rahat gerçekleşir.

Bir de önemli bir avantajı da ziyaretçinin sitede daha uzun süre zaman geçirmesidir, çünkü ziyaretçi aradığı ürün veya bilgiyi bulduktan sonra siteden çıkmak isteyebilir fakat Breadcrumb özelliğinin olması, ziyaretçinin geri dönüp ilgili alanlarda daha fazla araştırma yapmasına yardımcı olabilir.

Breadcrumb Nasıl Yapılır?

Breadcrumb, genellikle yeni nesil WordPress sitelerde hazır olarak sunulmaktadır, ayrıca yeni nesil web tasarımlarda da bu özellik bulunmaktadır. Fakat buna karşın bulunmayan sitelerde yapımı eklenti yardımı ile veya kod yardımı ile yapılabilmektedir. Temaların functions.php dosyasına eklenen bazı kodlar yardımı ile gerçekleştirilebilen bu işlem, kullanıcı deneyimini arttırmak ve ziyaretçi sayısını arttırabilmek için önemli bir etkendir.

WordPress, dünyada en fazla kullanılan açık kaynak kodlu yazılımdır. Birçok özelliği kolaylıkla kullanıma sunan ve çoğu eklentisi ücretsiz olan bu sistemde, Breadcrumb kurulumu iki şekilde yapılabilir. Birinci yöntem ilgili eklentiyi (Plugin) bularak kurmak, ikincisi ise kod yardımı ile birkaç işlem ile tamamlamaktır.

breadcrumb nedir

WordPress’te Breadcrumb Yapımı

Temanın single.php dosyasına aşağıdaki kodları yapıştırarak navigasyon menüsünün görünmesini istediğiniz yerine yapıştırın.<ul id=”crumbs”><li><a title=”SEO Uzmanı” href=”/”>SEO Uzmanı Mustafa DURNA</a></li><li><?php the_category(‘, ‘); ?></li><li><?php the_title(); ?></li></ul>

Bu kod işleminde, sırasıyla; Ana sayfa/Kategori/Konu gösterilmiş oldu. Kodlar üzerinde farklı çalışmalar yapılarak daha da geliştirilebilir. Ancak genel olarak Breadcrumb yapımı bu işlemler sonucunda yeterli olmaktadır.

sağ ok  WordPress SEO Nasıl Yapılır?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]