fbpx

SEO çalışması nasıl yapılır? SEO Nedir?

   SEO (Search Engine Optimization) kelimesinin baş harflerinden oluşan bir terimdir. İnternet dünyasında sıkça duyulan bu terimin Türkçe karşılığı ise “Arama motoru optimizasyonu”dur. Bir web sitenin arama motorlarında (Google, Yandex, Bing, Yahoo vb.) çıkabilmesi veya başka bir tabirler “arama motorlarının bir siteyi kolaylıkla tarayabilmesi” için gerekli olan araç veya çalışma şeklinin ismidir.

    Bir web sitesinde yapılması gereken görsel düzenlemeler, kod düzenlemeleri, tasarım düzenlemesi, içerik yönetimi, bağlantı yönetimi, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama yönetimi ve kısaca site adına yararlı olabilecek tüm işlemlere arama motoru optimizasyonu yani SEO demek yerinde olur. Çünkü tüm bu çalışmaların toplamında, web site yöneticilerinin arama motorlarından istedikleri şey, sitelerinin hedef kelimede üst sıralara çıkmasıdır.

    Hedef kelime, kurulan bir sitenin hangi sektöre hitap edeceği, ziyaretçilerin siteye ulaştıkları kelimedir. Örneğin, “Dijital Pazarlama” üzerine kurulmuş bir sitenin hedef kelimesi muhtemelen Dijital Pazarlama Uzmanı olur ve site sahibinin bu kelime üzerinde çalışma yaparak arama motorunda üst sıralarda çıkabilmesi için yukarıda belirttiğimiz çalışmalar başta olmak üzere daha farklı çalışmalar yapması gerekmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu, iki farklı çalışma grubu altında incelenir;

Site İçi SEO: Teknik kısımlar ile ilgili çalışmaların temelini kapsamakta. Bu çalışmadaki amaç; sitenin kod, tasarım, yerleşim, içerik, iç bağlantılar gibi eksiklerini bularak tamamlamaktır.

Site Dışı SEO: Siteye, site dışında destek olabilecek tüm çalışmalara verilen isimdir. (Bir diğer deyişle siteye ziyaretçi çekmek için yapılan dış tanıtımlar.)

seo nasıl yapılırSEO Nasıl Yapılır?

    Yukarıda da belirttiğimiz gibi optimizasyon yapılmasının temel amacı arama motorlarında “hedef kelime”de üst sıralarda çıkmaktır.  Hedef kelime terimini biraz daha açıklayalım. Dünyada yaygın olarak kullanılan birkaç terim vardır.

Sosyal medya ağlarında çok paylaşım yapan ve takipçi sayısı fazla olan kişiye “fenomen” denir, bir sanatçı, şarkıcı veya benzeri bir iş yapan kişinin çok fazla tanınması “meşhur” olarak değerlendirilir. İnternet dünyasında yer alan web sitelerin çok fazla tanınmasına ve bilinmesine ise “popüler web site” tabiri kullanılır. Bu tabiri hak eden siteler, düzenlemelerin başarılı şekilde yürütülmesinden ve doğru içerik ile doğru kitleye hitap edilmesinden kaynaklanır. Peki, Google veya diğer arama motorları bir sitenin popüler olduğunu nereden anlar, neye göre belirler?

    Bir giyim mağazası düşünün; klasik modellerin yer aldığı, fiyatların çok da uygun olmadığı, personellerinin müşterileri ile ilişkilerinin zayıf olduğu… Böyle bir mağazaya girmiş olmanız tamamen tesadüf olur, yoksa hiçbir müşteri böyle bir mağazaya girmek istemez. Bir de aksine bir mağaza düşünün; bin bir çeşit modele sahip, fiyatlarda indirim, müşteri memnuniyeti son derece yüksek… Böyle bir mağazayı tesadüfen bulmuş olamazsınız, muhtemelen birileri size tavsiye etmiştir ve siz de diğerleri gibi mağazaya gitmişsinizdir. Siteler ile arama motorları arasındaki ilişki de böyledir. Sürekli ziyaretçi arttıran, yenilik yapan bir web site, arama motorları gözünde popülarite kazanmaya başlar ve bu döngü aynı şekilde artarak devam ettiğinde arama motorları gözünde “popüler site” olur ve tüm aramalarda en üst sıralarda çıkar.

sağ ok  WordPress SEO Ayarları

seo nedir?SEO Çalışması

   Tüm bunları anlattıktan sonra kısaca “SEO nedir?” sorusuna açıklık getirelim; “Bir web siteye hak ettiği değeri vermek. Yani materyallerini düzenli ve özgün olarak girmek, kod yapısını sade hale getirmek, tasarımında ziyaretçiyi yormayacak bir tasarım seçmek ve dış bağlantı, sosyal medya çalışmaları, reklam ve tanıtım çalışmalarını düzenli ve sağlıklı şekilde yapmak “SEO çalışması nasıl yapılır?” sorusuna verilebilecek en iyi yanıttır.

SEO Neden Gereklidir?

Bir sitenin kuruluş amacı iki başlık altında incelenebilir;

• Para kazanmak.
• Şahıs sitesi ise popüler olabilmek.

    Her iki amaçta da “kazanmak” esastır. Yani bir web sitesi keyfi olarak açılmaz, mutlaka bir amacı vardır. Peki, amacı olan bir web sitesi herhangi bir çalışma yapılmadan amacına ulaşabilir mi? Yukarıda “giyim mağazası” örneğini vermiştik, birinci mağaza ve ikinci mağaza… Birinci mağazanın temelde açılış amacı ikinci mağazadan farklı değil aslında. Ancak hedefe giden yolda yapılan çalışmalar doğru yapılmadığından bir mağaza diğer mağazadan daha başarılı olmaktadır. İnternet sitelerinde de durum böyledir. Bir sitenin “popüler site” olmasını başarabilmek için siteye hak ettiği değeri vermek gerekir. Peki, bu düzenlemeler hangi aşamalarda siteye ne kadar katkı sağlar?

    Sosyal Medya: Sosyal medya, günümüz internet araçları arasında en sık kullanılan platformlardır. Şahsi veya ticari amaçlı açılan hesapların her biri, bir site için tanıtım alanı olarak değerlendirilebilir. Arama Motoru Optimizasyon çalışması yaparken sosyal medyada aktif olmak, sitenin daha fazla tanınmasını sağlar ve yeni üyelerin kazanılmasında büyük etki gösterir.

Google Ads Reklamları: Hedef kelimede her ne kadar başarılı olunursa olunsun, rakipler bir yerde “parasal gücü” kullanarak doğal bir sitenin üstüne çıkabiliyorlar. Bunun tek yöntemi AdWords reklamı almaktır. Sürekli olmasa da belli periyotlarda reklam çalışması yapmak siteyi güçlü kılar.

Offline Reklamlar: Gazete, dergi, bilboard vb. yerlerde yapılan reklamlar da yine bir web sitesinin faydasına olacaktır ki bu da çalışmanın bir parçasıdır. SEO danışmanlığı aldığınız kişi veya firma alanında uzman ise kesinlikle bu tip çalışmaları yapmanızı önerecektir.

seo araçları

Ücretli ve Ücretsiz SEO Araçları

Her SEO Uzmanının ve yöneticilerin süreci takip edebilecek hatta gerekli analizleri yapabilecekler SEO araçları bulunmakta. Bu araçların ücretleri her ne kadar pahalı olsa bile çok kullanışlı ve bulunması gerekenler arasında yer alıyor.

• DeepCrawl
• SEO Hocası Link Uyumluluk
• Ahrefs
• SEMRush
• Search Metrics
• GtMetrix
• PageSpeed Insights
• SEO Monitor
• KwFinder
• Search Console
• Yandex Metrica
• Google Analytics
• Web Archive
• Siteliner
• HTTP Status Code Checker
• Check Gzip
• SerpWatcher