App Store Optimizasyonu günümüzde ASO olarak bilinmekte diğer anlamı ise Mobil Uygulama SEO’sudur. Akıllı telefonların kullanım oranın artış göstermesinde ki en büyük faktör kolay ve hızlı ulaşılabilirlik. İşlerimizin bir çoğunu iOS, Android ve Windows Phone işletim sistemlerine ait marketlerde yer alan uygulamalar sayesinde hızlı şekilde halletmekteyiz. App Store Optimization faktörleri sayesinden mevcut uygulamanızı online market üzerinde üst sıralara çıkartmanız mümkündür.

Rakip firmaların x uygulamalarından daha geri planda kalmak isteyeceğinizi zannetmiyorum 🙂 Bu sebeple yapacağınız ASO yöntemleri sayesinden rakip uygulamalara göre daha kullanışlı ve daha ön planda uygulamanız olacaktır. Marka ve uygulama bilinirliğini arttırmanın yanı sıra pazar alış verişinize katkı sağlayabilirsiniz.

App Store Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Markette yayınlayacağınız uygulamanın temel aşamaları bulunuyor, bu aşamaları rakiplerinize göre daha titizlik ile yazmanız bunlar aşağıda ki gibidir;

app store optimizasyon yöntemleri

 

Başlık : Marka veya kısaca 1 veya 2 cümle ile anlatılabilecek çarpıcı bir başlık tercih ediniz.
Açıklama : Kullanıcıların okuduğu ve hakkında bilgi edinebileceği tek yer, bu yüzden tanıtıcı ve bilgi verici şekilde anlatınız.
Logo : Markanızı veya uygulamanızı temsil edebilecek akıllarda iz bırakacak şekilde olmasına dikkat ediniz.
Uygulama Ekran Görüntüleri ve Videosu : Kullanıcılara bilgi verebilecek gerçek kaliteli ekran görüntülerini ve onlara katkı sağlayacak uygulama videosunu paylaşmanız gerekir.
Etkileşim : Rakipleri ve pazar araştırmasını tamamladıktan sonra çarpıcı ve yaratıcı şekilde uygulamayı yayınlayabilirsiniz.

App Store Optimizasyon Kriterleri

Mobil uygulama SEO kapsamında dikkat edilmesi gereken kriterler aşağıda yer almakta. Bu kriterleri uygun ve olması gerektiği gibi yaptığınız taktirde uygulamanız kullanıcılara etki eder bunun yanı sıra x uygulamalara göre kategorinizde daha ön planda bulunabilirsiniz.

app store optimizasyonu nedir• Uygulama İsmi
• Uygulama Açıklaması
• Logo
• Lokasyon
• Ekran Görüntüleri
• Uygulama Tanıtım Videosu
• Anahtar Kelimeler
• Uygulama Derecesi
• Yorumlar
• Uygulama Boyutu

 

App Store Optimizasyon Araçları

Mobil uygulamanızın gerekli işlemlerini ve analizini yapan araçlar bulunmakta, bunlar;

Appcase : Kendi iOS ve Android mobil uygulamanızı oluşturabilir ve analizlerini buradan takip edebileceğiniz platform.

Sensor Tower : Kategorilerde hangi uygulamaların popüler olduğunu belirten araç. Bunun yanı sıra pazar araştırması ile bilgiler sunmaktadır.

Appnique : Uygulamaya gelen yorum ve puanları inceleyip analiz halinde sunmaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]