Açık Artırma Bilgileriyle Performansınızı Ölçümleyin

Açık Artırma Bilgileriyle Performansınızı Ölçümleyin

Google Ads, Açık Artırma bilgileri sayesinde pazardaki diğer rakipleriniz ile performansınızı karşılaştırabilirsiniz. Açık artırma verileri ile markanızın başarılı ve başarısız olduğu alanları görebilir ona göre kampanyalarınızı optimize edebilirsiniz.

 

google ads açık artırma bilgileri

 

Stratejik kararlar vermeniz konusunda yardımcı olan açık artırma bilgileri Alışveriş ve Arama Ağı kampanyasında kullanılmaktadır.

Arama ağı kampanyalarından gösterim payı, çakışma oranı, daha üst konum oranı, sayfanın üst kısmı oranı, mutlak sayfanın üst kısmı ve geçiş payı olmak üzere 5 veri alanı yer alıyor.

Alışveriş kampanyalarında ise gösterim payı, çakışma oranı ve geçiş payı verileri analiz edilebilmektedir. Açık artırma istatistiklerinden kısaca bahsedecek olursak;

 

Gösterim Payı

Gösterim Payı (GP) reklamlardan aldığınız gösterim sayısının, tahmini alacağınız gösterim sayısına bölünmesiyle birlikte verilen orandır. Hedefleme ayarlarına ve kalite puanlarına bağlı olarak çalışmaktadır.

 

Çakışma Oranı

Çakışma oranı, reklamınızın diğer rakip reklamlarıyla aynı zamanda gösterim alma oranıdır. 

Örneğin: Rakibinizin çakışma oranı %40 ise, 10 reklamınızdan 4’ünde rakibinizin reklamı gösterildiği anlamına gelir.

 

Daha Üst Konum Oranı

Reklamınızın rakipler ile aynı anda gösterilmesi durumunda rakibinizin sizin reklamlarınızın daha üstünde gösterilme oranıdır.

 

Sayfanın Üst Kısmı Oranı

Reklamınızın üst reklam alanında yani organik kısmın hemen üzerinde gösterilme oranıdır.

 

Mutlak Sayfanın Üst Kısmı

Reklamlarınızın üst reklam alanın ilk sırasında gösterilme oranıdır. Yani Organik aramaların üstünde ki reklam alanının ilk sırasıdır.

 

Geçiş Payı

Geçiş Payı açık artırmada rakiplerinizden reklamınızın ne sıklıkla yüksek olduğunu gösterir. Ayrıca rakiplerinizin reklamı arama sonuçlarında gösterilmezken sizin reklamınız ne kadar sıklıkla gösterildiğini belirtir.

Açık artırma bilgilerine Google Ads Paneli > Kampanya > Açık Artırma Bilgileri bölümünden ulaşabilirsiniz.

 

Düşük Bütçe İle Yüksek Performans

1 Comment

Leave a Comment