5 Dakika da Görsel Sitemap Oluşturma

Görsel Sitemap.xml oluşturmak artık çok kolay ! Screaming Frog SEO Spider aracı sayesinde 5 dakika içerisinde görsel site haritası oluşturabilirsiniz. Evet arkadaşlar, genelde SEO Uzmanlarının ve web yöneticilerinin genelde bildiği Screaming Frog SEO Spider aracını bilgisayarınıza indirmiş olmanız gerekmektedir. Resmi web sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

Fakat tarama yaptığınız sitenin 500 adet sayfasına kadar ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Neden Görsel Sitemap.xml Oluşturmalıyım?

Images Sitemap, sayesinde bir çok yazılarınızda yer alan görsellerin arama sonuçlarında görünmesini sağlayabilirsiniz. Kullanıcıların ürünlere ve markanıza ulaşabilmesinin diğer araştırma kısmı görsel sonuçlarıdır.

Sitenizin görsel sonuçlarda daha sağlıklı yer almasını istiyorsanız resim site haritası oluşturmanız gerekmekte fakat sadece bunu uygulamanız yetmez.

Oluşturduğunuz görsellerin daha iyi sonuçlar sergilemesi için  sağ ok   Görsel Optimizasyon Tekniklerini inceleyebilirsiniz.

Görsel Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Evet arkadaşlar yukarıda belirttiğim gibi SEO aracını indirdikten sonra aşağıda yer alan adımları uygulamanız gerekmektedir.

Screaming Frog SEO Spider

Karşınıza bu şekilde boş bir panel çıkacak ve adres satırına sitenizi yazıp tarama yaptırınız.

1 ) Tarama işlemini yapınız %100 olduktan sonra diğer adıma geçebilirsiniz.

Screaming Frog SEO spider Tarama

2 ) Uygulamanın menüsünde bulunan Sitemaps > Create Images Sitemap kısmını açınız.

Images Sitemap

3 ) Görsel Site Haritası Ayarları

Pages: Noindex Pages, Canonicalised, Paginated URLs kısımlarını işaretlemeyiniz! Çünkü site haritası içerisinde indexe kapalı ve hatalı sayfaların olmaması gerekmektedir.

Response Codes: Bölümünde ise sadece 200 ok yani sorunsuz sayfaların eklenmesini belirtmeniz yeterli olacaktır.

Last Modified: Görsel site haritasının son düzenlenen tarihini buradan ayarlayabilirsiniz fakat mevcut sunduğu gibi bırakmanızı tavsiye ediyorum yani devam..

Priority: Öncelik derecesini buradan ayarlıyorsun fakat sizlere tavsiyemim Crawl Depth 5+ kısmınıda 0.6 olarak derecelendirmeniz.

Change Frequency: Tarama sıklığını olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Bu ayarları yaptıktan sonra geriye kalan 2 ayar için devam et kısmına tıklamanız yeterli olacaktır. Oluşturduğunuz görsel site haritası masaüstüne otomatik olarak inecektir. İndirdiğiniz images sitemap xml dosyasını FTP aracılığı ile sitenizin ana dizinine yükleyiniz.

Görsel Sitemap.xml Google’a Gönderdiniz Mi?

Resim site haritanızın arama sonuçlarında daha hızlı yer alması ve arama motoru botlarının bağlantılar arasında gezine bilmesi için görsel site haritasına ihtiyacı vardır. Search Console hesabınıza giriş yapınız eğer kayıtlı mülkünüz bulunmuyorsa hemen hesap oluşturabilirsiniz.

Hesabınız tamam varsayıyorum..

Search Console Panelinden Tarama > Site Haritaları kısmını açınız. 2 dakika önce sitenizin ana dizinine yüklediğiniz haritayı buradan Google’a belirtmeniz gerekmektedir. Sağ tarafta yer alan Site Haritası Ekle kısmından talep göndermeniz gerekiyor.

Görsel Site Haritası

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

4 responses for 5 Dakika da Görsel Sitemap Oluşturma

 1. Cenker dedi ki:

  Dinamik yapıda görsel sitemap.xml nasıl oluşturabilirim çünkü yeni sayfa açtığım zaman oluşturduğum görsel site haritasında görünmüyor??

 2. Faik dedi ki:

  Mükemmel. Uygulayacağım.

 3. Faik dedi ki:

  İndirdiğiniz images sitemap xml dosyasını FTP aracılığı ile sitenizin ana dizinine yükleyiniz.Ftp konusunda bilgim yok. nasıl yapabilirim. Ana dizin derken kodunun altınamı yükleyeceğim.Teşekkür ederim. Lütfen bilgi.

 4. Faik dedi ki:

  200 ok derken 2xx bölümümü işaretlenecek.

 5. Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.