404 Hatası Nedir?

Evet arkadaşlar bir çoğumuzun kesinlikle hemen hemen her gün karşılaştığı şu meşhur 404 hatası nedir? 404 hatası kullanıcılar veya site yöneticileri tarafından yanlışlıkla oluşturulan web hata türüdür. Yanlış adres girilmesi veya çalışanlar sayfaların artık kapatılması halinde ortaya çıkmaktadır. 404 hataları sunucudan kaynaklı olmasının yanı sıra sayfa, kategori, yazı veya görsellerin silinmesi halinde daha çok yaygın olarak görünmektedir.

Sunucu ile bağlantı kurulamadığı zaman 404 hatası ile karşılaşabilirsiniz.

404 hatası nedir?

404 Hatası Nasıl Tespit Edilir?

404 hatası nedir ve çözüm yolları

404 Hataları nedir? kısmından hemen sonra tespit aşamasına geçelim. Bu veya benzer hataları farklı araçlar ile tespit edebilirsiniz fakat en güvenilir öğrenebileceğiniz nokta Google Search Console aracıdır.

Search Console aracı sayesinde 404 hatalarının yanı sıra 403, 500 gibi sunucu hatalarınıda görebilir ve çözümlersiniz.

SEO araçlarıyla bulmanın yanı sıra rutin olarak Search Console aracını takip etmenizi tavsiye ediyorum.

Sc, Kapsam Bölümünden 400, 403, 404 ve 500 sunucu hatalarını görebilirsiniz.

404 Hatası Nasıl Çözülür? 

Arkadaşlar 404 hatalarını tespit edip bir araya topladınız fakat asıl mesele 404 hataları nasıl çözülür? 404 hatalarını yönlendirme veya URL kaldırma işlemiyle çözebilirsiniz.

Eğer sitenizde 404 hatasına düşen sayfa arama sonuçlarından trafik çekiyorsa alakalı sayfaya 301 yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir.

Fakat 404 hatasına sahip olan sayfa trafik çekmiyor ve bir anlam ifade etmiyorsa Google Search Console Url kaldırma aracıyla arama sonuçlarından o sayfayı kaldırmanız gerekir.

WordPress alt yapısına sahipseniz merak etmeyin yönlendirme işlemlerini 2 dakika da bitirebilirsiniz. Fakat özel alt yapıya sahipseniz bu süre 5 dakikaya uzayabilir 🙂 Haydi o zaman hiç zaman kaybetmeden 404 hatalarına 301 yönlendirmesi yapalım..

404 hatası nedir?

WordPress 301 Yönlendirmesi

Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız bu eklenti üzerinden yapabilirsiniz fakat kullanmıyorsanız redirect 301 eklentileri kurma işlemiyle tamamlayabilirsiniz. Eklentiler > Yeni Ekle kısmından Yoast SEO eklentisini kurmanızı ve aktif etmeniz gerekmektedir. Daha sonra panel kısmında SEO görünecektir.

Yoast SEO > Araçlar > Dosya Düzenleyeci kısmını açıp htaccess dosyasına ulaşın daha sonra dosyasının en üst satırına aşağıda ki gibi komutları ve sayfaları giriniz.

redirect 301 /eski-link/ https://mustafadurna.com/yeni-link/

sağ ok  301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Sunucu Htaccess 301 Yönlendirmesi

Ftp aracılığı ile sunucunuzda yer alan dosyalara ulaşabilirsiniz. public_html dosyasının içerisinde yani ana dizinde .htaccess dosyasına sağ tıklayıp düzenle demeniz yeterli olacaktır.

Daha sonra yukarıda belirttiğim 301 kodunu kendiniz için ayarlayıp dosyanın en üst satırına yazdıktan sonra kayıt etmeniz yeterli olacaktır.

sağ ok  Web Hata Türleri ve Daha Fazlası..

[Toplam:1    Ortalama:5/5]