Arama sonuçlarında yer alan fakat kullanıcıların 404 hataları ile karşılaştığı sayfaları alakalı yerlere 301 yönlendirmesi yaparak sitenizin trafik kaybına uğramasının önüne geçebilirsiniz. Arama sonuçlarından gelen kullanıcılar eğer 404 hata sayfası ile karşılaşırsa siteden hemen ayrılarak etkileşime geçmeyecektir bu da sizin müşteri kaybetmenizi sebep olabilir. Haydi o zaman hemen 301 yönlendirmesinin püf noktalarına değinelim.

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılmalıdır?

301 redirect işleminde dikkat edilmesi gereken bir kaç kriter bulunmaktadır. Yönlendirme yapmak istediğiniz sayfa arama sonuçlarında yer alıyorsa kesinlikle en hızlı şekilde o içeriğe yakın olan sayfaya yönlendirme yapınız.

Her sayfayı anasayfaya yönlendirme yerine alakalı sayfalara yönlendirmeyi unutmayınız !

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

 1 ) WordPress 301 Yönlendirmesi

Eğer siteniz WordPress alt yapısına sahipse işiniz biraz daha kolay. WordPress 301 yönlendirmesi için Yoast SEO, Redirect gibi eklentiler bulunuyor. Bu eklentiler sayesinde yönlendirmeleri 5 dakika içerisinde yapabilirsiniz.

Yoast SEO 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?sağ ok

2 ) Htaccess 301 Yönlendirmesi

Evet arkadaşlar bir diğeri olan htaccess 301 yönlendirmesini 2 farklı açıdan uygulayabilirsiniz. Cpanel üzerinden veya FTP aracılığı ile htaccess dosyasına erişmeniz gerekmektedir.

FTP ile sunucuya bağlandıktan sonra ana dizinde yer alan htaccess dosyasını açınız. Komut satırının en üstüne aşağıda verdiğim kodu kendinize göre revize edip uygulayınız.

redirect 301 /yonlendirilmesi-gereken-adres/       https://mustafadurna.com/yonlendireceginiz-adres/

Fakat WordPress alt yapısını kullanıyorsanız eklentiler ile daha hızlı sürede işlemi tamamlayabilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]